مشاوره کودک و نوجوان

دپارتمان کودک و نوجوان کلینیک آگاه از سال ۹۸ آماده ارائه خدمات تخصصی به والدین و کودکان بوده است. ممنون که با ما همراهید تا خدمات مون رو بهتون در این قسمت معرفی کنیم. ولی قبلش بذارین چند تا سوال بپرسیم.

برخی از خدمات روان‌درمانی کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان

چرا روان‌درمانی کودک و نوجوان؟

  • تاثیر مهم دوران کودکی و نوجوانی در زندگی آینده افراد
  • دشواری‌های مسیر فرزندپروری از نوزادی تا پایان نوجوانی
  • نقش موثر در بهبود رابطه والدین و فرزندان

مشاوره کودک و نوجوان چگونه عمل می‌کند؟

  • ایجاد محیطی امن و قابل‌اعتماد برای کودک و نوجوان
  • استفاده از بازی‌درمانی برای کاهش نشانه‌های مشکلات سلامت روان
  • مشاوره به والدین برای حضور اثربخش در مسیر رشد فرزندان

کودکان از آسیب‌پذیرترین افراد جامعه هستند و در سراسر دنیا برنامه‌های گسترده‌ای برای پرورش، بهبود سلامت جسمی و روانی و مراقبت از آنان در برابر ضربه‌های روانی وجود دارد. والدین آگاه می‌توانند مانند باغبانی ایمن در فرایند رشد و پرورش کودکانشان حضور موثری داشته باشند و ظرفیت‌های آنان را شکوفا کنند. مسیری که با روان‌درمانی و مشاوره کودک و نوجوان می‌تواند فرایند سالم‌تری بیابد.

بله. شما می‌توانید با دریافت نوبت مشاوره از کلینیک آگاه با یک روان‌شناس کودک ارتباط برقرار کنید و در مورد تمام مسائل پیش از بارداری، بارداری و مراقبت از نوزاد مشورت کنید.

مشکلات روان‌شناختی بارز مانند نقص توجه و بیش‌فعالی، اختلالات طیف اوتیسم، مشکلات تغذیه و اختلالات خوردن، مشکلات اضطرابی کودکان (اضطراب جدایی، ناخن جویدن و…)، مشکلات دفع و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع، اختلالات گفتاری، افسردگی کودکان و مسائل مربوط به کنترل تکانه از جمله مسائلی هستند که برای کودکان چالش ایجاد می‌کنند.

مشکلات ارتباطی و تحصیلی در نوجوانان، افسردگی نوجوانان، خشم انفجاری، نوسان خلقی و مسائل هیجانی در ارتباط با گروه همسالان و والدین می‌تواند از چالش‌های این دوره باشد.

در روان‌درمانی نوجوان، به دلیل اهمیت استقلال و خودمختاری در این رده سنی، فضای درمان بین درمانگر و مراجع باقی می‌ماند و والدین (مگر در جلسات خانواده‌درمانی) حضور ندارند.

برای روان‌درمانی کودکان، میزان مداخله‌ی والدین بستگی به نوع مشکل کودک دارد و گاهی لازم است والد و کودک هر دو در جلسات حضور داشته باشند.

همچنین در مشاوره‌های «رابطه والد و کودک» جلسات بیشتری با حضور والدین برگزار خواهد شد.

در بخش کارگاه‌های عمومی، دوره‌های آموزشی برای والدین و کودکان قرار گرفته است. بعضی از دوره‌ها آفلاین هستند و می‌توانید ویدیوی ضبط‌شده آن‌ها را تهیه کنید. همچنین کارگاه‌هایی در تهران و شیراز برای رشد مهارت‌های کودکان برگزار می‌شود.

بله؛ روان‌درمانی با ایجاد فضای امن و بالا بردن ظرفیت روانی برای هیجانات و استرس، کمک می‌کند کودکان و نوجوانان تصمیمات بهتری بگیرند و در برابر چالش‌های این مسیر تاب‌آورتر باشند.

اما برای دریافت خدمات مربوط به مشاوره تحصیلی، انتخاب رشته و مشاوره کنکور لازم است در بخش مشاوره شغلی و تحصیلی نوبت بگیرید.

خدمات گوناگون کلینیک آگاه برای مشاوره از پیش از بارداری تا بزرگسالی می‌تواند دلیل خوبی باشد. همچنین همراهی روان‌پزشک در تیم آگاه و مشاورانی که به صورت تخصصی روی مشکلات کودکان، نوجوانان یا رابطه‌ی والد و کودک کار کرده‌اند و خودشان درمان فردی و آموزش‌های مناسبی دریافت کرده‌اند.

اتاق بازی برای بازی درمانی در شعبه‌ی تهران و شیراز از دیگر امکانات کلینیک آگاه است.

ممنون که با ما همراهید تا خدماتمون رو بهتون در این قسمت معرفی کنیم. ولی قبلش بذارین چند تا سوال بپرسیم:

آیا تا به حال برای شما نیز اتفاق افتاده است که در رابطه با فرزندتان احساس کلافگی و خستگی کنید؟ پیش آمده که رفتار کودک یا نوجوان تان برای شما قابل درک نباشد و ندانید که در آن لحظه چطور باید عمل کنید؟ یا اینکه به دلیل داشتن دیدگاه تربیتی متفاوت با همسرتان، بخواهید در مورد روش های صحیح فرزندپروری بیشتر بدانید؟ یا حتی شاید بخواهید پیش از بارداری خود در مورد تجربه والد بودن و نیازهای کودکان شناخت بیشتری پیدا کنید.

همه موارد بالا تنها نمونه ی کوچکی از دغدغه های والدینی است که می خواهند در تعامل با فرزندشان، به عنوان والدی بزرگتر، قوی، عاقل و مهربان عمل کنند.

رابطه با والدین برای همه کودکان، تجربه ای مهم و غیر قابل تکرار است و تاثیر عمیقی بر شکل گیری شخصیت آنها دارد.
دغدغه های شما درباره فرزندان تان، دلیل اصلی فعالیت و تلاش ما در بخش کودک و نوجوان کلینیک آگاه است و ما در این بخش قصد داریم به عنوان تکیه گاهی امن در کنار شما و فرزندان تان قرار بگیریم و با ارائه خدمات روان شناختی تخصصی و علمی، عبور از مسیر دشوار والدگری را برای شما ساده تر کنیم.

بخش کودک و نوجوان کلینیک آگاه به طور خاص در چندین حوزه فعالیت می کند:

بحران نوجوانی

درخانه نوجوان دارید؟ پس شما حتما بهتر از سایرین می دانید که دنیای پیچیده و پر تنش نوجوانی می تواند والدین را بیش از پیش درباره فرزندپروری و مراقبت از فرزندان با مشکل رو به رو کند. کنار آمدن با فرزندی که تا دیروز کودکی آرام بوده اما امروز مانند یک بزرگسال با عقاید بسیار متفاوت رفتار می کند، همیشه آسان نیست. برای بهتر سپری کردن بلوغ و دغدغه هایش می توان از یک درمانگر کمک گرفت و ما در کنار شما هستیم.

درمان مشکلات روان شناختی کودکان و نوجوانان

برای خیلی از افراد این سوال مطرح است که درمان روان شناختی کودک و نوجوان چگونه است؟ درمانگران متخصص این حوزه تلاش می کنند تا با نگاه از دریچه ی ذهن کودک و نوجوان و با استفاده از روش های به روز دنیا به آنها کمک کنند تا مشکلات روان شناختی خود را کاهش دهند، احساساتشان را تنظیم کنند و یاد بگیرند چگونه با هیجاناتی مثل خشم یا غم مواجه شوند و درک بهتری از رابطه و ذهن دیگران به دست بیاورند.

دوران نوزادی تا کودکی

والدین با شکایت های متفاوتی به ما مراجعه می کنند! مثل اینکه نمی دانند چقدر باید خواسته های نوزادشان را برآورده کنند. چگونه باید خواب او را تنظیم کنند یا با به هم ریختگی های بعد از زایمان و زندگی ای که در همه ی ابعاد تغییر کرده است، مواجه شوند. از نوزادی که بگذریم، شکایت از رفتارهای بچه ها در دوران کودکی مثل پرخاشگری و لجبازی نیز دلیلی مکرر برای مراجعه ی والدین است. اینکه نمی دانند چگونه باید در خانه قانون بگذارند و تا کجا خواسته های کودک را برآورده کنند و بسیاری از مسائلی از این دست که مراجعه به درمانگر متخصص کودک راهی برای ترمیم و بهبود آنهاست.

والدین و رابطه با فرزندان

واقعیت این است که اغلب والدین می دانند برای خوب بودن با فرزندشان باید چگونه باشند. اما، نمی توانند آن گونه که دوست دارند، رفتار کنند. پیدا کردن و کمک به باز کردن این گره ها تخصص ماست. والدین و رابطه با فرزندان: تصور کنید رابطه ی شما با فرزندتان همراه با صمیمیت و آرامش باشد! چقدر از مشکلات و فشارهای روانی شما و فرزندتان کاسته می شود؟ به دلیل اهمیت زیاد این موضوع درمانگران ما با تمرکز بر روش های علمی فرزندپروری و توجه به دنیای درونی والدین، به آنها کمک می کنند که به عنوان والدی امن، تعامل موفقی با فرزند خود داشته باشند. در این بخش، هدف ما کمک به والدین است تا موانع تربیت صحیح یا آنچه در رابطه با فرزندشان به آن آگاه نیستند را در فضایی به دور از قضاوت و فشار و همراه با شفقت ببینند، درک کنند و تغییر دهند.

از چه زمانی می توان از روان شناس کمک گرفت؟

همیشه سؤال در ارتباط با کودک و رابطه با او نیست! گاهی ممکن است شما قصد باردار شدن داشته باشید و بخواهید پیش از به دنیا آمدن فرزندتان، به دنیای درونی و روابط خودتان سر و سامانی بدهید؛ یا بخواهید درباره ی دنیای روانی بچه ها و نیازهای آنان اطلاعات کسب کنید. اگر در این مرحله شما را ملاقات کردیم به شما تبریک می گوییم! شما به یک مسئله بسیار مهم توجه کرده اید! چرا که برای “والدی به اندازه کافی خوب” بودن حتما لازم است که از دنیای درون خودمان و کودک آینده مان بدانیم و اگر در زمان مناسبی شروع کنیم، احتمالا از بسیاری از فشارها و مشکلات بعدی پیشگیری می کنیم. درمانگران ما در این مرحله با محوریت آموزش از طریق کارگاه ها، یا در صورت لزوم، درمان، همراه شما خواهند بود.

رویکرد متخصصان کلینیک آگاه برای مشاوره کودک چیست؟


پاسخ کوتاه است: دلبستگی. رویکرد روانشناسان کلینیک آگاه برای مشاوره کودک و نوجوان دلبستگی است. ممکن است برایتان سوال باشد که رویکرد دلبستگی در روان درمانی کودک یعنی چی!

رویکرد دلبستگی در روان درمانی کودک و نوجوان به چه معناست؟
رویکرد دلبستگی حدود ۵۰ سال پیش توسط روان شناسی انگلیسی به نام جان بالبی به دنیای روان شناسی معرفی شد. این رویکرد که در دهه های اخیر در دسته موثرترین رویکردها برای مداخله در روابط والد و کودک معرفی شده، توانسته به بسیاری از والدین کمک کند تا درک بهتری از نیازهای عمیق خود و فرزندان شان داشته و با آنها رابطه امن تری بسازند.واژه “دلبستگی ” ما را به یاد دل بستن می اندازد. دل بستن از عمق جان و دل به فرد دیگری که از ما مراقبت می کند.

این فرد دیگر، در اغلب موارد مادر است. این پیوند عمیق عاطفی با مادر، از پیش از تولد شروع می شود. در روزهای ابتدای تولد، شکل و رنگ دیگری به خود می گیرد و چنان اشتیاقی در مادر ایجاد می کند که یک لحظه هم از حال کودک غفلت نمی کند. به مرور هرچه کودک بزرگتر می شود، این تعامل پر از عشق با مادر، به او کمک می کند تا در دنیا احساس امنیت کند و به کشف دنیا بپردازد و یاد بگیرد. مهم تر آنکه، اگر این رابطه نباشد آیا هرگز ذهنی درون ما شکل می گیرد؟ آنچه به اسم ذهن می شناسیم حاصل تعامل ما با یک ذهن بزرگتر، عاقل تر ، و مهربان است که با حضور و توجه اش باعث شده است تا ما حتی فکر کردن و احساس کردن را یاد بگیریم.

اگر کودکی در سال های اولیه زندگی اش نتواند حداقل با یک مراقب، دلبستگی امن را تجربه کند، در بزرگسالی نمی تواند رابطه ی صمیمانه مناسبی با دیگر انسان ها داشته باشد.

شما می توانید برای شناخت بهتر نظریه دلبستگی از مقاله ای به نام نظریه دلبستگی که در سایت آگاه منتشر شده است، استفاده کنید.

درمانگران ما در بخش کودک و نوجوان کلینیک آگاه با استفاده از رویکرد دلبستگی سعی دارند در کنار شما و فرزندان تان باشند و برای داشتن رابطه ی امن تر با آنها در کنار شما تلاش کنند.