دپارتمان کودک و نوجوان

دپارتمان کودک و نوجوان کلینیک آگاه از سال ۹۸ آماده ارائه خدمات تخصصی به والدین و کودکان بوده است. ممنون که با ما همراهید تا خدمات مون رو بهتون در این قسمت معرفی کنیم. ولی قبلش بذارین چند تا سوال بپرسیم.

دغدغه های والدین

آیا تا به حال برای شما نیز اتفاق افتاده است که در رابطه با فرزندتان احساس کلافگی و خستگی کنید؟ پیش آمده که رفتار کودک یا نوجوان تان برای شما قابل درک نباشد و ندانید که در آن لحظه چطور باید عمل کنید؟ یا اینکه به دلیل داشتن دیدگاه تربیتی متفاوت با همسرتان، بخواهید در مورد روش های صحیح فرزندپروری بیشتر بدانید؟ یا حتی شاید بخواهید پیش از بارداری خود در مورد تجربه والد بودن و نیازهای کودکان شناخت بیشتری پیدا کنید.

همه موارد بالا تنها نمونه ی کوچکی از دغدغه های والدینی است که می خواهند در تعامل با فرزندشان، به عنوان والدی بزرگتر، قوی، عاقل و مهربان عمل کنند.

دغدغه شما برای ما مهم است.

رابطه با والدین برای همه کودکان، تجربه ای مهم و غیر قابل تکرار است و تاثیر عمیقی بر شکل گیری شخصیت آنها دارد.
دغدغه های شما درباره فرزندان تان، دلیل اصلی فعالیت و تلاش ما در بخش کودک و نوجوان کلینیک آگاه است و ما در این بخش قصد داریم به عنوان تکیه گاهی امن در کنار شما و فرزندان تان قرار بگیریم و با ارائه خدمات روان شناختی تخصصی و علمی، عبور از مسیر دشوار والدگری را برای شما ساده تر کنیم.


سهم ما در همراهی با شما:

بخش کودک و نوجوان کلینیک آگاه به طور خاص در چندین حوزه فعالیت می کند:

 • درمان مشکلات روان شناختی کودکان و نوجوانان:
  برای خیلی از افراد این سوال مطرح است که درمان روان شناختی کودک و نوجوان چگونه است؟ درمانگران متخصص این حوزه تلاش می کنند تا با نگاه از دریچه ی ذهن کودک و نوجوان و با استفاده از روش های به روز دنیا به آنها کمک کنند تا مشکلات روان شناختی خود را کاهش دهند، احساساتشان را تنظیم کنند و یاد بگیرند چگونه با هیجاناتی مثل خشم یا غم مواجه شوند و درک بهتری از رابطه و ذهن دیگران به دست بیاورند.
 • والدین و رابطه با فرزندان:
  تصور کنید رابطه ی شما با فرزندتان همراه با صمیمیت و آرامش باشد! چقدر از مشکلات و فشارهای روانی شما و فرزندتان کاسته می شود؟ به دلیل اهمیت زیاد این موضوع درمانگران ما با تمرکز بر روش های علمی فرزندپروری و توجه به دنیای درونی والدین، به آنها کمک می کنند که به عنوان والدی امن، تعامل موفقی با فرزند خود داشته باشند. در این بخش، هدف ما کمک به والدین است تا موانع تربیت صحیح یا آنچه در رابطه با فرزندشان به آن آگاه نیستند را در فضایی به دور از قضاوت و فشار و همراه با شفقت ببینند، درک کنند و تغییر دهند.
  واقعیت این است که اغلب والدین می دانند برای خوب بودن با فرزندشان باید چگونه باشند. اما، نمی توانند آن گونه که دوست دارند، رفتار کنند. پیدا کردن و کمک به باز کردن این گره ها تخصص ماست.
 • از چه زمانی می توان از روان شناس کمک گرفت؟ از پیش از بارداری همراه شما هستیم!
  همیشه سؤال در ارتباط با کودک و رابطه با او نیست! گاهی ممکن است شما قصد باردار شدن داشته باشید و بخواهید پیش از به دنیا آمدن فرزندتان، به دنیای درونی و روابط خودتان سر و سامانی بدهید؛ یا بخواهید درباره ی دنیای روانی بچه ها و نیازهای آنان اطلاعات کسب کنید.
  اگر در این مرحله شما را ملاقات کردیم به شما تبریک می گوییم! شما به یک مسئله بسیار مهم توجه کرده اید! چرا که برای “والدی به اندازه کافی خوب” بودن حتما لازم است که از دنیای درون خودمان و کودک آینده مان بدانیم و اگر در زمان مناسبی شروع کنیم، احتمالا از بسیاری از فشارها و مشکلات بعدی پیشگیری می کنیم. درمانگران ما در این مرحله با محوریت آموزش از طریق کارگاه ها، یا در صورت لزوم، درمان، همراه شما خواهند بود.
 • دوران نوزادی تا کودکی
  والدین با شکایت های متفاوتی به ما مراجعه می کنند! مثل اینکه نمی دانند چقدر باید خواسته های نوزادشان را برآورده کنند. چگونه باید خواب او را تنظیم کنند یا با به هم ریختگی های بعد از زایمان و زندگی ای که در همه ی ابعاد تغییر کرده است، مواجه شوند.
  از نوزادی که بگذریم، شکایت از رفتارهای بچه ها در دوران کودکی مثل پرخاشگری و لجبازی نیز دلیلی مکرر برای مراجعه ی والدین است. اینکه نمی دانند چگونه باید در خانه قانون بگذارند و تا کجا خواسته های کودک را برآورده کنند و بسیاری از مسائلی از این دست که مراجعه به درمانگر متخصص کودک راهی برای ترمیم و بهبود آنهاست.

بحران نوجوانی
درخانه نوجوان دارید؟ پس شما حتما بهتر از سایرین می دانید که دنیای پیچیده و پر تنش نوجوانی می تواند والدین را بیش از پیش درباره فرزندپروری و مراقبت از فرزندان با مشکل رو به رو کند. کنار آمدن با فرزندی که تا دیروز کودکی آرام بوده اما امروز مانند یک بزرگسال با عقاید بسیار متفاوت رفتار می کند، همیشه آسان نیست.
برای بهتر سپری کردن بلوغ و دغدغه هایش می توان از یک درمانگر کمک گرفت و ما در کنار شما هستیم.

 • رویکرد متخصصان کلینیک آگاه چیست؟
  پاسخ کوتاه است: دلبستگی.
 • اما رویکرد دلبستگی به چه معناست؟
  رویکرد دلبستگی حدود ۵۰ سال پیش توسط روان شناسی انگلیسی به نام جان بالبی به دنیای روان شناسی معرفی شد. این رویکرد که در دهه های اخیر در دسته موثرترین رویکردها برای مداخله در روابط والد و کودک معرفی شده، توانسته به بسیاری از والدین کمک کند تا درک بهتری از نیازهای عمیق خود و فرزندان شان داشته و با آنها رابطه امن تری بسازند.

  واژه “دلبستگی ” ما را به یاد دل بستن می اندازد. دل بستن از عمق جان و دل به فرد دیگری که از ما مراقبت می کند.

  این فرد دیگر، در اغلب موارد مادر است. این پیوند عمیق عاطفی با مادر، از پیش از تولد شروع می شود. در روزهای ابتدای تولد، شکل و رنگ دیگری به خود می گیرد و چنان اشتیاقی در مادر ایجاد می کند که یک لحظه هم از حال کودک غفلت نمی کند. به مرور هرچه کودک بزرگتر می شود، این تعامل پر از عشق با مادر، به او کمک می کند تا در دنیا احساس امنیت کند و به کشف دنیا بپردازد و یاد بگیرد. مهم تر آنکه، اگر این رابطه نباشد آیا هرگز ذهنی درون ما شکل می گیرد؟ آنچه به اسم ذهن می شناسیم حاصل تعامل ما با یک ذهن بزرگتر، عاقل تر ، و مهربان است که با حضور و توجه اش باعث شده است تا ما حتی فکر کردن و احساس کردن را یاد بگیریم.

  اگر کودکی در سال های اولیه زندگی اش نتواند حداقل با یک مراقب، دلبستگی امن را تجربه کند، در بزرگسالی نمی تواند رابطه ی صمیمانه مناسبی با دیگر انسان ها داشته باشد.

  شما می توانید برای شناخت بهتر نظریه دلبستگی از مقاله ای به نام نظریه دلبستگی که در سایت آگاه منتشر شده است، استفاده کنید.

  درمانگران ما در بخش کودک و نوجوان کلینیک آگاه با استفاده از رویکرد دلبستگی سعی دارند در کنار شما و فرزندان تان باشند و برای داشتن رابطه ی امن تر با آنها در کنار شما تلاش کنند.