هر روز که می گذره اتفاق های ریز و درشت بسیاری زیادی را در بخش حوادث روزنامه ها می خونیم یا از اخبار می شنویم که حتی شنیدن این اتفاق ها ما رو آزار میده..مثل تجاوز،آزار های فیزیکی یا خشونت هایی فیزیکی  یا هر اتفاقی که می تونه آسیب زا باشه.

در برخورد با این آسیب ها معمولا در سطح کلان برخورد می کنیم و آسیب های اجتماعی رو نقد می کنیم. ولی من امروز در این مقاله می خوام در سطح درون فردی این قضیه رو بررسی کنم؛ یعنی از نگاه کسی که این آسیب ها رو تجربه می کنه …

جملاتی که معمولا زیاد شنیده میشه:

-چشمام سیاهی می رفت دیگه چیزی یادم نمیاد که دیدم همه بالا سرم هستن دارن صدام می کنن

-فقط یک بخش هایی از اون رو یادمه اصلا نمی دونم چی شد ولی شبا اصلا خوابم نمی بره

اینا جملاتی هستن که از زبون کسانی که آسیب هایی رو تجربه کردن ممکنه بشنوید یا شاید هم خودتون تجربه کرده باشید.

ما هر روز ممکنه اتفاق های سختی رو پشت سر بزاریم اما فقط وقتی آسیب می بینیم که این اتفاق از حد تحمل ما خارج بشه

ملاک های اختلال استرس پس از سانحه

طبق ملاک هایی که انجمن روانپزشکی آمریکا تعیین کرده، آسیب هایی مثل تجاوز و آزار جنسی ،فیزیکی یا بلایای طبیعی مثل زلزله یا جنگ ها و یاهر اتفاق آزاردهنده ای که ویژگی های زیر را داشته باشه اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD نامیده می شود:

تکرار شدن خاطرات:

-خاطرات مربوط به سانحه مدام در خواب و یا بیداری مزاحم شون میشه این بیاد آوردن شامل جزئیات آزار دهنده ی این اتفاق میشه نه همه ی اون اتفاق .معمولا تمام جزئیات آن را به خاطر ندارن البته اگه فردی که آسیب دیده کودک باشه این بیاد آوردن توی بازی هاش نمود پیدا می کنه.

-فردی که این آسیب رو تجربه کرده ممکنه ناگهان بخشی از اون خاطره براش زنده بشه و فک کنه در حال حاضر اون اتفاق در حال رخ دادن هست.

-و هربار که خاطرات بیادش میاد تلاش می کنه که از بیاد آوردنش جلوگیری کنه اما هر چه قدر که تلاش می کنه به نظر میاد بی فایده هست

افکار آزاردهنده:

-این آسیب ها رو ممکن است افکاری مثل« من آدم بدی هستم» یا «حتما من بد بودم که این اتفاق افتاده» یا « نمیشه به کسی اعتماد کرد» تقویت کنه.

ویژگی های بالا جز علایم بارز این اختلال هستند؛ هرچند برچسب زدن به افراد کمکی به افراد نمی کند و بیشتر برای طبقه بندی و تشخیص روانپزشکی می باشد.

اما بررسی این آسیب از دیدگاه روانپویشی تفاوت هایی با دیدگاه روانپزشک ها داره از جمله:

 • آسیب زا بودن یک اتفاق بیشتر به معنایی که یک فرد به اون اتفاق می ده برمی گرده ممکنه یک اتفاق از نظر شمای ناظر چندان آزار دهنده تلقی نشود ولی از دید او بسیار آزار دهنده و آسیب زا باشه
 • ممکنه بعضی از رویداد های آسیب زا به وسیله آسیب های دوران کودکی تشدید شوند.

بیشتر علایمی که این افراد تجربه می کنند مانند : ترس ، توهم ،عدم تمرکز ، اختلال در به خواب رفتن، گوش به زنگی همه و همه از این است که افراد نمی توانند اضطراب شان را تنظیم کنند.

آثار اضطراب:

 • نکته ی قابل توجهی که وجود داره در این اختلال همزمان بیمار تلاش می کنه که به گذشته برگرده و هم از بیاد آوردن بعضی جزئیات جلوگیری می کنه .

دلیل این اتفاق این هست که وقتی افراد با اتفاق هایی رو به رو میشن که براشون اضطراب زا هست یا با اون اتفاق می جنگن یا از اون فرار می کنن.

اما در این موقعیت هایی که پیشتر گفتم نه امکان فرار کردن هست یا نه جنگیدن. بنابراین سیستم روانی ما در مواجهه با اون کاملا متوقف میشه و مدام در تلاش هست که این اتفاق رو جذب داستان زندگی خودش کنه.

اما چون ظرفیت زیادی می خواد در این کار ناموفقه!!!

هر چند عواملی مانند جنگ یا تجاوز یا بلایای طبیعی ممکن است آثار جبران ناپذیری برفرد بگذارد. اما از این نکته نباید غافل ماند که گاهی حوادث کوچکی در اثر معنایی که فرد به آن اتفاق می دهد می تواند بسیار آسیب زا باشد.

چرا این اتفاق ها اینقدر آزاردهنده تکرار میشن؟

چون این افراد هنگامی که خاطرات آن رویداد آسیب زا را به یاد می آورند؛همراه اون احساسات متعارض بسیاری همراه است مثل : خشم و غم و نفرت و …و تحمل این همه احساسات متعارض را ندارند. این احساسات همراه با اضطراب بسیار شدیدی همراه است که مانع از تجربه ی احساسات می شود.

خاطرات در این افراد و احساسات همراه با آنها مثل جزایری هستند که هر بخش از اون یک جزیره هست که بهم متصل نیستند و به عبارتی دیگه منسجم نیستند.

در جلسات درمان ،درمانگر و مراجع با کمک یکدیگر با مدیریت کردن اضطراب، تمام احساسات سرکوب شده را تمام و کمال تجربه کند.

ودر نهایت این تکه های خاطرات که هر کدام در یک جا قرار گرفته اند منسجم در کنار هم قرار دهد.

۰
Avatar
درباره ی زینب تمیمی نژاد

6 نظر برای اختلال استرس پس از سانحه (آثار تلخ آسیب های اجتماعی)
 1. Avatar

  مرسی ازتون
  چطوری میشه درمانش کرد؟؟؟؟

  ۰
  • Avatar
   زینب تمیمی نژاد ۱۳۹۷-۱۲-۲۸ at ۶:۴۲ ق٫ظ پاسخ

   سلام….
   ممنونم …من در این متن تلاش کردم یک معرفی مختصری از این اختلال داشته باشم. در تلاشم بخش دیگری رو به این محتوا در قالب بخش دوم اضافه کنم.قطعا آسیب هایی که برخی اتفاق ها و حوادث به افراد وارد می کند بخش زیادی از زندگی افراد را درگیر می کند…بعضی افراد حتی از اینکه این مسئله را با افرادی که می دانند آن ها را حمایت می کنند، اجتناب می کند و این یعنی دریغ کردن حمایت اجتماعی که می تواند بسیار یاری بخش باشد. افرادی که درگیر این مشکلات می شوند از انجام برخی کار ها یا رفتن به بعضی جا ها اجتناب می کنند چون خاطرات را برای آنها زنده می کند؛ باید بدانند که با نرفتن یا انجام ندادن نمیشه مشکلی را حل کرد بنابراین بهتر است با آن روبه رو شد ولی قطعا تنهایی امکان پذیر نیست من اکیدا توصیه می کنم که به یک روانشناس بالینی مجرب رجوع کرده و مسئله را حل کنن.
   نکته ی بعدی که فکر می کنم نباید از آن غافل ماند این است که تلاش برای فراموش کردن و در خواست از روانشناس برای کمک به فراموش کردن بی فایده است در واقع خاطرات و اتفاقات گذشته فقط زمانی ما را آزار می دهند که تلاش کنیم احساساتی که در لحظه در حال تجربه هستیم را سرکوب کنیم چون این وقایع بسیار سخت هستند قطعا احساسات متضاد زیادی را برای ما دارند و تحمل آن ها بسیار سخت هست بنابراین می خواهیم فراموشش کنیم غافل از اینکه همین کار بیشتر به ما آسیب می زند.

   ۰
 2. Avatar

  سلام …
  میشه درباره آسیب های جنسی کودکان و راه های تشخیص آن بنویسید؟

  ۰
 3. Avatar

  با سلام و تشکر از توضیحاتی که درمورد اختلالراسترس پس از ساتحه دادین. میشه کتابی رو در این مورد معرفی کنین درمورد درمان این اختلال به روش روانپویشی ؟ و یا تکنیکهای مورد استفاده در این زمینه . برای جانبازان جنگی مبتلا لازم هست ممنون میشم

  ۰

[بالا]

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.