خواب يكي از نيازهاي ضروري و اساسي بدن است. خواب خوب مي تواند  هم سلامت جسمي و هم سلامت رواني را تضمين كند. با اينحال، بسياري افراد با يكي از مشكلات خواب دست و پنجه نرم مي كنند! كه در اين متن، مروري بر شايعترين نوع شكايت خواب داريم كه ممكن است گذرا يا مداوم باشد.

بی خوابی گذرا


بي خوابي گذرا به دنبال تغيير شرايط زندگي كه ممكن است تغييري مثبت يا منفي باشد، رخ مي دهد. معمولا با اضطراب همراه است حال ناشي از يك تجربه ي مضطرب كننده در گذشته يا انتظار يك تجربه ي اضطراب انگيز در آينده مثل سخنراني يا مصاحبه است. يا به دنبال تجربه ي سوگ اتفاق مي افتد. 
اين حالت نياز به درمان اختصاصي براي خواب ندارد چون اگر دليل در زمينه حل شود، خود به خود از بين مي رود. 

بی خوابی مداوم


افراد با  بي خوابي مداوم مشكل در به خواب رفتن دارند . خوابشان مفيد و رضايت بخش نيست و عنوان مي كنند كه گويي اصلا نخوابيده اند. اشتغال ذهني راجع به دستيابي به خواب كافي ديده مي شود.
تلاش بيشتر من براي به خواب رفتن مرا وارد دور باطل مي كند و نه تنها به خواب نمي روم، خشم و غم هم در من بيشتر مي شود و خسته از اين تلاش بيهوده! 

چه مدت زمانی درگیر این مشکل باشم، اختلال دارم؟


 من هفته اي حداقل سه شب و به مدت سه ماه با اين مشكل زندگي مي كنم و نخوابيدن ها به عملكرد شغلي، تحصيلي و اجتماعي تلنگري زده و آن را مختل مي كند.  بنابراين، اگر اين بازه ي زماني در مورد شما صدق نمي كند، اختلال خواب از نوع بي خوابي نداريد و ممكن است فقط چند شبي با آن دست و پنجه نرم كرده باشيد كه با توجه به شرايط زندگي هر شخصي طبيعي است و از نوع بي خوابي گذرا محسوب مي شود.

علایم من با مشکل بی خوابی

بي خوابي مزمن فرد را به سمت تغيير خلق، پايين آمدن انرژي، كاهش توجه، افزايش خستگي مزمن، بيشتر بيمار شدن هل مي دهد و او را در ورطه ي كسل كننده اي مي اندازد. 
افراد با این مشکل، در طول روز بي حوصله مي شوند و تحريك پذير! از اين رو ممكن است پرخاشگري شديدي از خود نشان دهند و خشم ناشي از بي خوابي منجر به بروز رفتارهاي پرخاشگرانه شود و بعضا فرد را درگير احساس گناه ناشي از رفتارش كند!
از طرفي این مساله ممكن است فرد را دچار اضطراب مفرط كند. این افراد وقتي در رختخواب هستند مدام به كارهاي بيشماري كه فردا انتظارشان را مي كشد،  فكر مي كنند. در نتيجه، تلاش مي كنند بتوانند بخوابند تا فردا سرحال باشند و از پس فعاليتهايشان برآيند اما متاسفانه همين تلاش و عدم موفقيتشان مضطربشان مي كند.

دیگر مشکلات من


من وقتي دچار این مشکل مي شوم: دچار گيجي، حواسپرتي، ناتواني در تمركز مي شوم. نميتونم فكر كنم، نمي تونم تمركز كنم و اين وضعيت وحشتناكي است براي من! ناتواني بر من غلبه مي كند و حال مرا روز به روز بدتر مي كند.
وقتي فردي افسرده است علاوه بر علايم ديگري كه دارد، دچار كم خوابي هم مي شود. فرد افسرده نه تنها با علايم ديگري دست و پنجه نرم مي كند، با تختخوابش هم در جنگ است! يا در ابتداي خواب با این مشكل روبه روست يا انتهاي خوابش كيفيت ندارد و خيلي زود بيدار مي شود و هنوز احساس خستگي مي كند!


درمان بی خوابی


اگر مشكل خواب ناشي از مسايل ديگر از جمله اضطراب، افسردگي، مشكل در روابط، اضطراب اجتماعي و ديگر مسايل زمينه اي باشد، كمك گرفتن از متخصص براي برطرف كردن آنها به بهبود خواب نيز كمك مي كند. 
اگر مشكل فقط خواب باشد، داروهاي خواب آور اثر بخش است. اما مصرف بي رويه و بدون تجويز پزشك مي تواند اعتياد آور باشد و فرد به آن عادت كند و در غيابش اصلا نتواند به خواب رود. به علاوه مصرف به مرور داروي خواب آور در فرد تحمل ايجاد مي كند و رفته رفته بايد ميزان مصرف را افزايش دهد. 

سایر راهکارها


رعايت بهداشت خواب نيز مي تواند مفيد و راهگشا باشد. از جمله رعايت ساعت خواب و بيداري و داشتن زمان مشخص براي خواب، نخوردن غذاي سنگين در ساعات نزديك به خواب، استفاده از رختخواب فقط براي خوابيدن نه براي غذا خوردن يا فيلم ديدن يا درس خواندن، گرفتن دوش قبل از خواب مي تواند كمك كننده باشد.


در قسمت بعدي، اختلالات دیگر خواب را مروري خواهيم كرد…

۲+
Avatar
درباره ی فخری تاجیک زاده

2 نظر برای خواب، یکی از مهمترین نیازهای من
  1. Avatar

    سلام ممنون بابت مطلب خوبتون. منتظر ادامه ی اختلالات خواب هستم.

    ۰

[بالا]

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.