کرونا و سلامت روان

چگونه در دوران اپیدمی ویروس کرونا از سلامت روانمان مراقبت کنیم؟

جسم و روان به شکل متقابل و مستقیمی از هم تاثیر می پذیرند. بسیاری از اختلالات روانی، نشانه هایی جسمانی در فرد ایجاد می­ کنند و بالعکس بیماری های جسمانی می توانند پریشانی، تنش و مشکلات روانی برای فرد به وجود آورند. بنابراین علاوه بر مراقبت ­های جسمانی، مراقبت از سلامت روان در دوران اپیدمی یک بیماری نیز اهمیت ویژه ­ای دارد.

ترس و اضطراب هیجاناتی سازگار و مفید هستند که در شرایطی بحرانی و همه گیر مانند شرایط کنونی، بسیار تجربه می شوند. این هیجانات از نظر هشیارسازی فرد نسبت به خطر و در نتیجه با انگیزه کردن رفتارهای خودمراقبتی در او، نقش مهمی در سازگاری و سلامت ایفا می کنند. از طرفی ترس و اضطرابی که اغراق شده و بزرگتر از واقعیت باشد، با ترشح مداوم و بیش از حد هورمون کورتیزول می ­تواند موجب آسیب به سیستم ایمنی بدن و در نتیجه آسیب پذیری بیشتر نسبت به انواع میکروب ها و بیماری ها و در شرایط حاضر، ویروس کرونا شود. با توجه به این گفته ها، در ادامه به مسائلی می پردازیم که با رعایت آن ها می­توانیم احساسات و هیجاناتمان را در این دوره مدیریت کرده و از سلامت روان و در نتیجه سلامت جسمانی خود و اطرافیانمان مراقبت کنیم.

۱. احساسات و نگرانی های خود را بپذیریم.

با توجه به شرایط کنونی کاملا طبیعی است که ترس و اضطراب را تجربه کنیم. این هیجانات به دلیل ناخوشایند بودن ممکن است ما را به سمت سرکوب آن ها و یا حتی انکار واقعیت بکشاند. سرکوب احساسات به ظاهر ممکن است حال ما را بهتر کند، اما در واقع با ایجاد اضطراب بیشتر، به سلامت روانی و جسمانی و به ویژه سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند. بنابراین بسیار مهم است که احساسات ناخوشایندمان را در این شرایط طبیعی بدانیم و آن را بپذیریم. ترس و اضطراب در صورتی که منطبق با واقعیت باشد نه تنها به ما آسیبی نمی رساند، بلکه با ایجاد انگیزه مراقبت از خود، به سلامت جسمانی ما کمک می کند.

۲. فعالیت و حضور خود را در رسانه و فضاهای مجازی مدیریت کنیم.

بسیار مهم است که در این شرایط ارتباطمان را با یک رسانه ی معتبر حفظ کرده و آگاهی خود را در رابطه با چگونگی رعایت بهداشت، مراقبت از خود و انتقال ندادن ویروس کرونا به دیگران بالا ببریم. در این میان، بسیاری از اطلاعات در رسانه ها و فضاهای مجازی ممکن است شامل اطلاعات تکراری و یا نامربوط باشد و یا به جای آگاهی دادن، درک ما را از واقعیت تحریف کند (چه با اغراق شرایط و چه با انکار خطرات موجود).

ما باید متوجه قصدمان از دریافت اطلاعات باشیم. گاهی ممکن است هدف ما از زیر و رو کردن اخبار و پست های مجازی دستیابی به اطلاعات جدید -هرچند نامربوط-  برای آرام کردن اضطراب بیش از حد و یا نشخوار فکری مان با کرونا و مسائل مربوط به آن باشد. در این صورت خودمان را در معرض انبوه اطلاعات تکراری و یا نامربوط، و همچنین حجم زیادی از اضطراب و در نتیجه هورمون کورتیزول و ضعف سیستم ایمنی قرار داده ایم. اطلاعات مهم را بگیرید، اخبار را از یک رسانه معتبر که به آن اعتماد دارید پیگیری کنید و به شایعات و افسانه های اغراق شده و یا تخفیف داده شده از واقعیت اهمیت ندهید.

۳. ارتباط مان را با خانواده و دوستان حفظ کنیم.

تجربه حالات و هیجانات منفی در این شرایط بسیار طبیعی است و بنابراین مهم است با خانواده و یا دوستان در ارتباط باشیم و در صورت تجربه حالات ناخوشایند، نگرانی، ناامیدی و… با رعایت بهداشت تماس برقرار کرده و یا تلفنی با آن ها صحبت کنیم. حرف زدن، تجربه همدلی و درک شدن در شرایط کنونی که با خطر ویروس کرونا مواجه هستیم، می تواند بسیار کمک کننده باشد. در صورت افزایش تنش و پریشانی بهتر است با درمانگرمان تماس بگیریم و یا درخواست کمک تخصصی کنیم.

۴. بر روی مسائلی که در کنترل ما هست تمرکز کنیم.

در هر شرایط بحرانی مسائلی هستند که شخصی بوده و رعایت آن ها به ما مربوط می شود؛ مسائلی مانند مراقبت های بهداشتی، خودداری از رفت و آمدهای غیرضروری و… . در مقابل مسائل دیگری هستند که تحت کنترل ما نمی باشند، به عهده ی ما نمی باشند، و یا طبق شرایط طبیعی محیطی پیش می روند و کاری از دست ما برای کنترل روند آن برنمی آید. تمرکز بر روی مسائلی که تحت کنترل ما نیستند، علاوه بر این که مشکلی را حل نمی کند، می تواند حالت هایی مانند ناامیدی، افسردگی، ترس و اضطراب بیش از حد در ما ایجاد کرده، و بدن را نسبت به ویروس آسیب ­پذیرتر سازد.

در حالی که تمرکز بر روی مسائلی که تحت کنترل ما هستند، علاوه بر این که به ما اجازه می دهند قدمی مثبت در جلوگیری از جریان پیشرونده ی بیماری برداریم، و احساس شایستگی را به جای ناامیدی و پوچی در ما ایجاد می کند، احساس کنترل بر شرایط شخصی را به شکل واقع بینانه ای در ما ایجاد می کند و با کاهش استرس از آسیب پذیری بدن و ضعف سیستم ایمنی می کاهد.

برای مطالعه در مورد نکات مراقبتی از کودکان و نوجوانان در برابر ویروس کرونا، اینجا را کلیک کنید.

۲۳+
Avatar
درباره ی صنم افسری

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.