Children in Quarantine

در شرایط کنونی ما درگیر یک بحران همه گیر شده ایم. بحران پدیده هایی را شامل می شود که زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. برای همه ی افراد جامعه رنج و درد ایجاد می کند و گاهی اثرات جبران ناپذیری به همراه دارد.

با انتشار ویروس کرونا، در حال حاضر شاهد طیف زیادی از افراد درگیر با بیماری کرونا هستیم؛ افرادی که یا خودشان بیمار هستند، یا عزیزانشان یا نگران ابتلا به این بیماری هستند.

واقعیت این است که در اپیدمی کرونا همه ی ما کنار هم هستیم.

دلایل انتخاب قرنطینه و ماندن در خانه:

هرچند آمار این ویروس از نظر مرگ و میر پایین است. اما قدرت انتشار و انتقال ویروس  از راه تماس، سرفه، عطسه، آبریزش بینی و عدم رعایت موارد بهداشتی بسیار بالا است.

بنابراین با توجه به شرایط جدی پیش آمده اکثر ما برای حفاظت از خود و خانواده خود تصمیم گرفته ایم در خانه بمانیم و جز در مواقع ضروری از خانه خارج نشویم.

علاوه بر عدم اطمینان و استرس ناشی از شیوع جهانی، صرف وقت در قرنطینه می تواند عوارض روانی برای ما به دنبال داشته باشد.

تاثیرات روانشناختی قرنطینه چیست؟

بخشی از دلیل این امر تأثیری است که قرنطینه بر سه نیاز روانشناختی ما دارد ازجمله: استقلال ، شایستگی و ارتباط.

جدا سازی تحمیل شده ی ما از دیگران و فعالیت های کاری براثر قرنطینه اغلب باعث می شود احساس کنیم هیچ کنترلی بر اوضاع و برنامه های خود نداریم.احساس می کنیم قادر به انجام کارهای معمول خود نیستیم و در واقع نمی دانیم از نظر روانی باید چه اقداماتی انجام دهیم.

تاثیر روانشناختی قرنطینه
جدا سازی تحمیل شده ی ما از دیگران براثر قرنطینه اغلب باعث می شود احساس کنیم هیچ کنترلی بر اوضاع و برنامه های خود نداریم.

محدود شدن تقریبا اکثر فعالیت های ما به خانه به دلیل قرنطینه ممکن است برای ما دلهره آور باشد و منجر به کلافگی شود.

به نظر می رسد از اینکه مدت طولانی در خانه مانده ایم نا امید و خسته شده ایم. حتی اگر در خانه با سایر اعضای خانواده باشیم، در اثر عدم تماس اجتماعی و جسمی با دیگران احساس انزوا می کنیم.

انزوای اجتماعی و احساس دورشدن از هدف ها می تواند در ما منجر به اضطراب و ترس شود.

ابهام در مدت زمان قرنطینه و ادامه داشتن نگرانی هایی در مورد ابتلا به ویروس کرونا به خواب ضعیف، سلامت ضعیف قلبی و عروقی، ضعف سیستم ایمنی، علائم افسردگی و اختلال در عملکرد روزمره مان منجر شده است.

ممکن است تمرکز، مدیریت احساسات خود، به خاطر سپردن اطلاعات و دستورالعمل ها و کارکردن در خانه را دشوار احساس کنیم.

مراقبت از خود

احتمالاً احساس تنهایی، غم، ترس، اضطراب، استرس، غمگینی، گیجی، خشم، علائم افسردگی، احساس دلتنگی، فشارعصبی، اختلال عاطفی، تحریک پذیری، فرسودگی عاطفی را تجربه کنیم. البته این نگرانی ها تا حدی طبیعی است و همه ما دچار آن هستیم و باید وجود داشته باشد تا بتوانیم از خودمان مراقبت کنیم.

ماندن در خانه
محدود شدن تقریبا اکثر فعالیت های ما به خانه به دلیل قرنطینه ممکن است برای ما دلهره آور باشد و منجر به کلافگی شود.

از طرفی ما در مواقع بحرانی بیش از هر زمان دیگری با خود واقعی مواجه می شویم و ضعف های شخصیتی خود را باز می یابیم و مواجهه با خود و گره های روانی که حل نکرده ایم برای ما کلافگی بیشتری خواهد داشت.

با این حال این روزها تمام می شود و ما باید از نظر روانی انسان های سالمی باقی بمانیم، زیرا ما برای آینده نیاز به سلامت روان داریم.

راهکارهای مقابله با کلافگی های قرنطینه:

مراحل مقابله با قرنطینه که می تواند برای محافظت از سلامت روانی و بهزیستی ما کمک کند به شرح زیر است:

۱. تنظیم برنامه ی روزانه:

 اختلال در کارهای روزمره عادی می تواند یکی از سخت ترین جنبه های قرنطینه باشد.

این امر می تواند احساس ناخوشایندی را در ما ایجاد کند، زیرا سعی می کنیم  بفهمیم که چگونه تمام ساعات روز را پر کنیم.

اگر درخانه کار می کنیم، می توانیم ساختار زمان خود را بسیار شبیه به یک روز کاری معمولی مفید تبدیل کنیم. اگرچه با سایر اعضای خانواده ، از جمله کودکانی که اکنون تمام روز در خانه هستند ، می تواند یک چالش باشد. اما ما می توانیم مکان یا ساعت مشخصی برای کار خود در خانه معین کنیم تا دیگران مانع کار ما نشوند.سعی کنیم یک برنامه روزانه ایجاد کنیم.

۲. ورزش کنیم:

حتی دوره های نسبتاً کوتاه عدم تحرک جسمی هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی می تواند بر سلامتی ما تأثیر بگذارد.

فقط دو هفته عدم فعالیت می تواند منجر به کاهش حجم عضلات و اثرات متابولیکی شود. خوشبختانه ، بسیاری از ایده های تمرین در خانه وجود دارد که می تواند به ما در حرکات ورزشی کمک کند.

فعال بودن ممکن است به ما کمک کند احساس بهتری داشته باشیم و سطح آمادگی جسمانی خود را حفظ کنیم.

این همچنین یک راه عالی برای کمک به مبارزه با احساس ضعف و بی حوصلگی است که می تواند روز به روز ما را درگیر کند.

برای انجام دادن یک تمرین خوب نیازی به تجهیزات گران قیمت تمرین نداریم. تماشای فیلم های ورزشی، تمرین آنلاین و برنامه های تناسب اندام در صفحات مجازی این روزها می تواند برای ما کمک کننده باشد.

۳. مبارزه با ناامیدی و بی حوصلگی:

برخی از ناراحتی های قرنطینه شدن ناشی از کسالت و ناامیدی است.

یافتن راه هایی برای سرگرم کردن خود بسیار مهم است ، بنابراین سعی کنیم تا حد ممکن بسیاری از امور روزمره خود را حفظ کنیم.

برای پر کردن وقت خود می توانیم به مرتب کردن کمد و اتاق یا امتحان یک سرگرمی خلاقانه جدید یا یادگیری یک فعالیت جدید باشد.مانند : عکاسی،آشپزی ، نقاشی و … انجام چنین کارهایی می تواند احساس هدف و شایستگی را فراهم آورد.

 بنابراین بهتر است یک برنامه ریزی کنیم و مواردی را که می خواهیم انجام دهیم ذکر کنیم و سپس هر روز چند مورد از لیست خود را بررسی کنیم.

ناامیدی و قرنطینه

۴. حفظ ارتباط با دیگران:

 تماس با افراد دیگر نه تنها از بی حوصلگی جلوگیری می کند بلکه برای به حداقل رساندن احساس انزوا نیز بسیار مهم است.

از طریق تلفن، پیام ، اسکایپ و رسانه های اجتماعی می توانیم با دوستان و خانواده در تماس باشیم.علاوه بر این سعی کنیم از دیگران حمایت کنیم؛ به دوستی که احساس استرس یا نگرانی می کند اطمینان دهیم و سعی کنیم او را تشویق به آرامش کنیم.

۵. از اخبار آگاه باشیم اما غرق نشویم:

افراد وقتی احساس می کنند به اخبار یا اطلاعات مورد نیاز دسترسی ندارند ، اضطراب بیشتری را تجربه می کنند. از طرف دیگر،با غوطه ور شد در اخبار و تمرکز روی اطلاعات نادرست یا بیش از حد منفی دچاروحشت می شوند.

بنابراین بهتر است به جای گذراندن وقت خود برای تماشای اخبار مختلف، به کسب اطلاعات مفید از منابع معتبر تمرکز کنیم. منابعی از قبیل مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، می توانند کمک کننده باشند.

۶. انجام تمرین های آرامش بخش:

تمرین تنفس ، ریلکسیشن ، ذهن آگاهی ، یوگا و آواز خواندن و گوش دادن به موسیقی

۷. مطالعه ی کتاب و مجله:

اکثر ما ممکن است تا پیش از قرنطینه دلمان می خواست کتاب یا مجلات مختلفی را می خواندیم اما فرصت آن را نداشته ایم و اکنون زمان مناسبی است که کتاب و مجلات مورد علاقه ی خود را مطالعه کنیم.

۸. انجام بازی ها و تماشای فیلم و انیمیشن:

سودوکو ، پازل ، حل جدول، اریگامی و رنگ کردن تصاویر و تماشای فیلم ها می تواند به ما در سرگرم شدن کمک کند.

اوقات قرنطینه
ماندن در خانه به جهت قرنطینه زمان مناسبی است که کتاب و مجلات مورد علاقه ی خود را مطالعه کنیم.

۹. مشاهده ی عکس های خانوادگی و نوشتن خاطرات و یادداشت های شخصی

۱۰. کاشت گل و گیاه در باغچه یا گلدان خانه

۱۱. توجه بر اهمیت ماندن در خانه و قرنطینه کردن خود :

هنگامی که احساس ناامیدی یا فرسودگی می کنیم، می توانیم در مورد دلایلی که خود را قرنطینه کرده ایم، فکر کنیم. و به خودمان یادآوری کنیم که  اجتناب از دیگران یک عمل نوع دوستانه است.برای اهمیت دادن به سلامت خود و دیگران تا زنجیره ی ادامه یافتن ویروس را قطع کنیم.

یادمان باشد کاهش سرعت شیوع بیماری به دور نگه داشتن خود از دیگران می تواند ،تعداد افراد بیمار را در سطحی نگه دارد که بیمارستان ها قادر به درمان آنها باشند.

اگر شیوع عفونت به طور ناگهانی افزایش یابد با گسترش بیماری ، بیمارستان ها و کارمندان مراقبت های بهداشتی می توانند بسیار تحت الشعاع قرار بگیرند و قادر به درمان مناسب همه نیستند.

ما با انجام وظیفه خود برای جلوگیری از شیوع بیماری ، از دیگران و خود محافظت می کنیم و اطمینان حاصل می کنیم که بیماران قادر به دسترسی بیشتر به منابع بهداشتی در دسترس هستند. یادآوری  این دلایل می تواند بعضی اوقات روزهای ما را در قرنطینه قابل تحمل کند.

برای مطالعه در مورد مراقبت از سلامت روان کودکان و نوجوانان در برابر ویروس کرونا، اینجا را کلیک کنید.

۱۰+
Avatar
درباره ی مریم کشت پرور

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.