آزمون سواپ

ارزیابی شخصیت ذهن ما را به سمت آزمون­‌هایی می‌­برد که فرد خودش با قلم و کاغذ، احوالات خود را گزارش می‌­دهد. سپس بر اساس خودگزارش­‌دهی فرد، رگه­‌های شخصیتی او استنباط می‌­شود. مشکلی که در این روش­‌ها وجود دارد این است که گاهی اوقات، استنباطی که فرد از خودش دارد با این­که بقیه چه درباره او می‌­دانند بسیار متفاوت است.

آزمون سواپ چگونه است؟

علاوه بر داشتن چنین مشکلی، گاهی اوقات دوست داریم از ما مصاحبه شود. دوست داریم اگر بنا باشد به سؤالی پاسخ دهیم، آن سؤال را از ما بپرسند و ما شفاهی به آن پاسخ دهیم. از ما داستان زندگی‌مان را بپرسند و خودمان را آن‌گونه که می­‌دانیم و می‌­شناسیم تعریف کنیم.

آزمون سواپ که به نوعی شخصیت فرد را اسکن می‌­کند، با مصاحبه اطلاعات فرد را در حیطه‌­های مختلفی جمع‌آوری می­‌کند. از تعریف فرد از خودش شروع می‌­شود تا اینکه به رابطه او با افراد مهم زندگی و اطرافیان دیگر می­‌رسد. و از کودکی تا بزرگسالی اطلاعات منسجمی به دست می­‌آید.

در آزمون سواپ جنبه­‌های مختلف وجودی فرد شناخته م‌ی­شود. مهار‌ت­های مقابله‌­ای او در زمان استرس و تنش‌های محیطی. تمایلات، افکار، هیجاناتی که به صورت مکرر تجربه می­‌کند. فانتزی­‌ها و تخیلاتی که فرد در هشیاری تجربه می‌­کند. و در نهایت، الگوهای رفتاری مکرری که فرد در زندگی خود در ارتباط با خودش و دیگران استفاده می­‌کند با این آزمون قابل تشخیص است.

چه چیزهایی سنجیده می‌شود؟

در آزمون شخصیت سواپ الگوهای مکرر، سازنده صفات و شخصیت ما هستند. بنابراین، در صورت تشخیص این الگوها می­توانیم به بسیاری از دلایل رفتاری خود پی ببریم. مثلا این­که به چه دلیلی از ویژگی­های شخصیتی خاصی گریزان هستیم. یا این­که به چه دلیلی اشخاص خاصی برایمان جذاب به نظر می­آیند.

یا این­که چرا بعد از مدتی در کار خاصی، دیگر لذت مورد انتظار را نمی‌­بریم. یا چرا در کاری که فکر می­‌کردیم حتما آن را انجام می‌­دهیم، نمی­‌توانیم موفق عمل کنیم. چه می‌­شود که گاهی اوقات اطرافیان با ما یک برخورد خاص را دارند.

پاسخ همه این پرسش­‌ها با آزمون شخصیت سواپ قابل دسترسی است. در این آزمون در ابتدا با مصاحبه اطلاعات مورد نظر بالینگر گرفته می­شود. تفسیر آزمون از طریق دسته‌­بندی 200 کارت که هر کدام معرف یک ویژگی شخصیتی هستند صورت می­‌گیرد. در آخر نیز، گزارشی جامع از این ارزیابی در اختیار آزمودنی قرار می­‌گیرد.

برای اطلاعات بیشتر، به سایت آزمون SWAP مراجعه کنید.

۰
Avatar
درباره ی فاطمه عباسی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.