بیوگرافی و معرفی رواندرمانگر، دکتر زهرا ثابت

من زهرا ثابت، فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی روانشناسی از دانشگاه رودهن و دانش‌آموخته «انستیتو پارادوکس درمانی» هستم. رویکرد من در روان‌درمانی «پارادوکس درمانی» است. یادگیری کار بالینی را با سوپرویژن پارادوکس درمانی تحت سوپروایزری دکتر محمدعلی بشارت، استاد تمام دانشگاه تهران، شروع کرده‌ام و هم‌اکنون درمانگر کودک، نوجوان و خانواده در کلینیک آگاه شعبه‌ی شیراز هستم.

من از سال ۱۳۹۲ در کارگاه های آموزشی تخصصی شرکت کردم و دارای مدارک تخصصی مورد تأیید وزارت علوم، سازمان نظام روانشناسی ایران، سازمان بهزیستی کشور و مؤسسات معتبر روانشناسی به مدت بیش از ۹۰۰ ساعت در زمینه های پارادوکس درمانی، بازی درمانی، اختلالات کودکی و نوجوانی و خانواده درمانی آموزش دیده‌ام.

از آنجاکه کار درمانی اثربخش علاوه برتحصیلات، به سلامت روان درمانگر نیز بستگی دارد از سال ۱۴۹۴ تحت روان درمانی با رویکرد پارادوکس درمانی قرار گرفتم. در این مسیر درمانی، علاوه بر سلامت روان خودم، پیچ وخم‌های درمان را پیموده‎ام و تجربه زیسته‌ای در درمان به این روش کسب نمودم که سبب شده است بتوانم در فرآیند کار رواندرمانی، حال مراجعین را به خوبی بفهمم.

مطالعات نظری من بیشتر در حیطه ی پارادوکس درمانی اختلالات روانشناختی، فرزندپروری و ارتباط والد و کودک است و تمرکزم در رواندرمانی بر کمک به افرادی است که درگیر مشکلات اضطراب، وسواس، افسردگی، نشانه‌های بدنی و مشکلات روانشناختی کودک و نوجوان هستند.

تا کنون چندین کارگاه آموزشی با موضوع فرزندپروری، بهبود رابطه والد و فرزند، مهارت‌های زندگی و استفاده از نمایش خلاق برای آموزش برگزار کرده‌ام.

در کنار کار درمانی و آموزش فردی، علاقه‌مند به داستان‌نویسی و ورزش تنیس روی میز هستم. آنچه برای من در جلسات رواندرمانی مهم است این است که در ابتدا بتوانم حال مراجعین را درک کنم و از بار و فشار روانی حاصل از بیماری که خود و اطرافیان بر آنها وارد میکنند بکاهم. من معتقدم علائم و نشانه‌های مشکلات روانشناختی در حیطه اراده و کنترل فرد نیست، همانند علامت تب در سرماخوردگی. پس نصیحت و سرزنش خود و اطرافیان نه‌تنها مشکل را حل نمیکند، بلکه بار اضافی بر دوش وی قرار می‌دهد. چه بسا مراجع اگر می‌توانست، اینگونه رفتار نمی‌کرد. روان‌درمانی کاری کاملاً تخصصی است و با نصیحت و راه‌حل دادن، مشکلات روانشناختی حل نمی‌شود.

در ادامه، چه بسیار افراد توانمندی را دیده‌ام که به علت مشکلات روانشناختی که درگیر آن هستند، مسیر رشد و تعالیشان متوقف شده و هرچه بیشتر دست وپا می‌زنند و برای رهایی تلاش می‌کنند، بیشتر در باتلاق مشکلات خود فرومی‌روند.

لذا درمانگر شدن و روان‌درمانی را رسالت خود در این عرصه می‌دانم، چرا که بهترین مسیری است که می‌توانم از طریق آن، بال شکسته مراجعین را درمان کنم و از پرواز و اوج گرفتنشان در آسمان زندگی لذت ببرم.

در پایان می‌دانم مواجه شدن با مشکلات تلاش برای حل آن، کاری بس دشوار است و چه ارزشمند است که در این مسیر گام نهاده‌اید و برای رشد و ارتقای خود تلاش می‌کنید. قدر خود را بدانید و به خود افتخار کنید.  

کارگاه‌های گذرانده شده توسط درمانگر:

 1. پارادوکس درمانی اختلالات اضطراب،وسواس، نشانه های بدنی
 2. پارادوکس درمانی اختلالات کودک و نوجوان تحت آموزش دکتر محمدعلی بشارت، استاد تمام دانشگاه تهران
 3. پارادوکس درمانی در زوج درمانی
 4. پارادوکس درمانی در اختلالات شخصیت
 5. پارادوکس درمانی اختلال افسردگی
 6. دوره های کارورزی و سوپرویژن تحت آموزش دکتر محمدعلی بشارت، استاد تمام دانشگاه تهران .
 7. دوره جامع روان درمانی اختلالات دوره کودکی ونوجوانی،انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان،تحت آموزش اساتید فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهیدبهشتی
 8. دوره بازی درمان و قصه درمانی تحت آموزش دکترکارینه طهماسیان ودکتر شهلا پاکدامن اساتید دانشگاه شهید بهشتی و دکتر اصغری نکاح استاد دانشگاه فردوسی مشهد.
 9. دوره جامع فرزندپروری تحت آموزش دکتر حسام فیروزی
 10. دوره جامع خانواده درمانی در مرکز مشاوره دانشگاه تهران. 

حوزه های درمانی دکتر زهرا ثابت:   

 • مشاوره کودک و نوجوان
 • مشاوره خانواده
 • وسواس
 • استرس و اضطراب
 • فوبیا
 • اختلال خوردن
 • مشکلات جسمی با منشا روانی
 • پانیک        

فرم درخواست وقت مشاوره با دکتر زهرا ثابت

برای دریافت نوبت مشاوره آنلاین و حضوری، با دکتر زهرا ثابت در کلینیک روانشناسی آگاه، فرم زیر را پر کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید