قسمت اول مقاله ی شفقت خود را از اینجا بخوانید.

قسمت دوم مقاله ی شفقت خود را از اینجا بخوانید.

قسمت سوم:

تمرین: بررسی شفقت خود از طریق نوشتن

قسمت اول: کدام نقایص باعث می ­شود احساس ناتوانی و عجز نمایید؟

هر کس چیزی در مورد خودش دارد که از آن خوشش نمی­ آید؛ چیزی که باعث احساس شرم، نا امنی، یا به اندازه کافی خوب نبودن، می­شود. کامل نبودن جزئی از وجود انسان، و احساس شکست و عجز بخشی از تجربه­ ی زندگی او هستند. سعی کنید در مورد مسئله ­ای که دارید و باعث ایجاد حس عجز یا احساس نامطلوب نسبت به خودتان شده (مثل ظاهر فیزیکی، کار، یا مسائل ارتباطی و …) مطلبی بنویسید. وقتی در مورد این جنبه از خودتان فکر می­ کنید، چه احساساتی به شما دست می­ دهد؟ سعی کنید تا احساسات خود را همان طور که هستند، حس نموده و در مورد آنها بنویسید.

قسمت دوم: از دیدگاه یک دوست خیالی که شما را بدون قید و شرط دوست دارد، نامه ­ای به خودتان بنویسید.

اکنون دوستی خیالی که کاملا با محبت، پذیرنده، مهربان، و مشفق است را در نظر بگیرید. تصور کنید او می ­تواند تمام نقاط ضعف و قوت شما، از جمله، نواقصی که چند لحظه پیش نوشتید، را ببیند. این دوست در مورد شما چه احساسی دارد، و چگونه دقیقا به همان شکلی که هستید با تمام نقایص انسانی که دارید، توسط او دوست داشته شده و پذیرفته می­ شوید. دوست یاد شده محدودیت­ های انسان را می ­داند، و نسبت به شما مهربان و بخشنده است. این دوست خیالی با خرد عظیم خود، تاریخچه زندگی شما و رویدادهای بسیاری را که در زندگی ­تان اتفاق افتاده تا شما به شکل کنونی درآیید را در نظر می ­گیرد. نقص خاص شما با موارد زیادی (مثل ژن­ها، تاریخ خانوادگی، شرایط محیطی و …) ارتباط دارد که لزوما شما انتخاب­ شان نکرده­ اید، چیزهایی که خارج از کنترل شما بوده ­اند.

نامه ای از طرف دوست خیالی

از دیدگاه این دوست خیالی (با تمرکز بر نقص درک شده­ ای که معمولا بواسطه ی آن خود را قضاوت می ­کنید) به خود نامه­ ای بنویسید. دوست تان که شفقت نامحدود دارد، چه چیزهایی راجع به «عیوب» شما خواهد گفت؟ از چه طریقی شفقت عمیقی که نسبت به شما احساس می ­کند را به شما انتقال می ­دهد؟ (خصوصا در مورد دردی که زمانی که خود را اینگونه خشن قضاوت می ­کنید، به شما دست می­ دهد). او برای یادآوری این که شما نیز انسانید، و مانند بقیه هم نقاط ضعف و هم نقاط قوت دارید، چه چیزی خواهد نوشت؟

اگر فکر می کنید دوست ­تان می تواند تغییرات احتمالی که باید انجام دهید به شما پیشنهاد کند، این تغییرات چگونه باعث ایجاد احساس شفقت و درک نامشروط در شما می شود؟ همان­طور که از دیدگاه این دوست خیالی برای خود نامه می­ نویسید، سعی کنید تا نامه­ تان را از حس قوی پذیرش، مهربانی، مراقبت، و خواست او برای سلامت و شادی­ خودتان، لبریز نمایید.

قسمت سوم: احساس شفقت داشته باشید، طوری که شما را تسکین داده و مایه آرامش شما باشد.

بعد از نگارش نامه، برای مدتی آن را کنار بگذارید. سپس برگردید و دوباره آن را بخوانید، اجازه دهید کلمات در عمق وجودتان بنشینند. بگذارید حس شفقت همانند نسیمی خنک در یک روز گرم در وجودتان جریان یابد، و مایه آرامش و آسودگی­ خاطرتان گردد. عشق، ارتباط، و پذیرش، حق ِطبیعی و ذاتی شماست. برای به دست آوردن آنها تنها باید به درون خود توجه کنید.

منبع:

سایت self-compassion.org

۲+
Avatar
درباره ی محسن بدخشان

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.