مشاوره جنسی و زناشویی

مشاوره جنسی و زناشویی، نوعی درمان روانشناسی است که بر بهبود ارتباطات، صمیمیت و رضایت در روابط جنسی تمرکز دارد و می‌تواند مبتنی بر روش‌های گاتمن باشد. این نوع مشاوره می‌تواند برای افرادی که با مسائلی مانند ارگاسم، بهبود رابطه جنسی یا اختلالات جنسی دست‌‌و‌پنجه نرم می‌کنند، مفید باشد.

 

مشاوره جنسی برای مشکلات زناشویی و سکس
کارگاه آفلاین در رابطه با روابط جنسی

الفبای عشق (رابطه عاطفی و سکس)

بدون امتیاز 0 رای
"دوره ای به زبان ساده اما روانکاوانه و علمی برای ارتقا دانش عاطفی و روانشناختی عموم" مخاطب: عموم شما به ویدیوی این دوره به صورت آفلاین دسترسی خواهید داشت
680,000 تومان

روانشناس برای مشاوره جنسی در شهرهای مختلف

سوالات متداول دریافت مشاوره جنسی از سکس تراپ

اگر در روابط جنسی خود مشکلاتی از قبیل ارگاسم، نعوظ، ترس از رابطه جنسی، عدم اعتماد به نفس در رابطه و… که باعث می‌شود آن‌طور که باید از رابطه خود لذت نبرید؛ پیشنهاد می‌کنیم از یک سکس تراپ مشاوره بگیرید.

نه لزوما. بهتر است بدانید مشاوره جنسی فقط برای افراد متاهل نیست. بنا بر صحبتی که سکس تراپ خود دارید؛ و مشکل را مطرح می‌کنید، لزوم حضور یا عدم حضور همسر شما را خواهد گفت. 

با این حال در اکثر موارد بهتر است دو نفره در جلسات مشاوره برای حل مشکلات جنسی حضور داشته باشید.

این مورد بستگی به رویکرد درمانی مشاور شما دارد. در جلسات مشاوره سکس تراپی تلاش می‌شود تا حد امکان بدون استفاده از دارو مشکلات بهبود یابد.

بهتر است با همسر خود درباره نتایجی که می‌تواند دریافت مشاوره برای بهبود روابط زناشویی شما داشته باشد صحبت کنید. به صورت واضح از خواسته‌های خود بگویید و درخواست کنید که برای درک بهتر این مسائل و حل مشکلات جنسی در رابطه، بهتر است از یک سکس تراپ کمک بگیرید.

روانشناس جنسی و مشاوره زناشویی

مشاوره زناشویی معمولاً شامل شرکت هر دو طرف در جلساتی می‌شود که در آن می‌توانند احساسات خود را در محیطی امن بیان کرده و روی بهبود روابط کار کنند. درمانگر ممکن است به زوجین کمک کند تا الگوهای رفتاری را که باعث ایجاد مشکل می‌شوند شناسایی کرده و راهبردهایی را برای ایجاد تغییرات مثبت در پیش بگیرند.

از سوی دیگر، مشاوره جنسی به‌طور خاص بر بهبود عملکرد جنسی و رضایت در یک رابطه متمرکز است. این مشاوره می‌تواند شامل رسیدگی به مسائلی مانند کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، انزال زودرس یا مشکل در رسیدن به ارگاسم باشد.

به‌طور کلی، مشاوره زناشویی مشاور جنسی می‌تواند کمک بزرگی برای زوج‌هایی باشد که در تلاش برای برقراری ارتباط عاطفی و جنسی صحیح هستند. با کمک یک روانشناس مجرب، زوج‌ها می‌توانند یاد بگیرند که چگونه به‌طور مؤثرتر ارتباط برقرار کرده؛ پیوندهای خود را تقویت کنند و یک رابطه رضایت‌بخش و دوطرفه را با کمک هم بسازند.

مشاوره مسائل جنسی و زناشویی دو روی یک سکه هستند

ازدواج یک پیوند بین دو فرد است و صمیمیت جنسی یکی از جنبه‌های ضروری آن است. هنگامی که یک زن و شوهر مشکلات جنسی را تجربه می‌کنند، به دنبال آن دچار مشکلات در روابط می‌شوند. به همین دلیل است که تمرکز همزمان بر مشاوره جنسی و مشاوره زناشویی بسیار مهم است.

پرداختن به مسائل جنسی می‌تواند به زوجین کمک کند تا صمیمیت را بهبود بخشند و پیوند خود را تقویت کنند. در عین حال، مشاوره جنسی می‌تواند به زوجین کمک کند تا سایر مسائل مربوط به رابطه را که ممکن است به مشکلات جنسی آنها کمک کند، حل کنند. با اتخاذ یک رویکرد جامع درمانی، زوج‌ها می‌توانند به سمت یک رابطه سالم‌تر و شادتر حرکت کنند.

مشاور روابط جنسی و زناشویی کیست؟

مشاوره روابط جنسی و زناشویی، یک متخصص سلامت روان است که در کمک به زوج‌ها در حل مسائل مربوط به روابط جنسی و زناشویی تخصص دارد. این درمانگران برای کمک به زوج‌ها در برقراری ارتباط موثرتر، مدیریت تعارض و بهبود روابط جنسی آموزش دیده‌اند.

آنها ممکن است از تکنیک‌ها و رویکردهای مختلفی استفاده کنند تا به وسیله این تکنیک‌ها به زوجین کمک کنند بر چالش‌های خود غلبه نمایند.

در صورتی که درمانگر شما روانشناس باشد، می‌تواند به‌صورت عمیق‌تر بر شخصیت و ویژگی‌ها هر یک از زوجین تمرکز کرده و مشکل را پس از شناسایی، حل کند.

فواید مشاوره اختلالات جنسی و زناشویی

مشاوره مشکلات جنسی و زناشویی می‌تواند برای زوج‌هایی که مشکلات مختلفی را در روابط خود تجربه می‌کنند بسیار مفید باشد. در اینجا 9 فایده این نوع درمان آورده شده است:

 1. بهبود ارتباطات: یکی از مهم‌ترین مزایای مشاوره زناشویی و جنسی این است که به زوج‌ها کمک می‌کند تا ارتباط موثرتری داشته باشند. وقتی زوج‌ها در روابط زناشویی خود چندان صمیمی نیستند، اغلب در بیان نیازها و خواسته‌های جنسی خود نیز دچار مشکل می‌شوند. یک درمانگر می‌تواند به آنها کمک کند تا بیاموزند که بازتر و صادقانه‌تر ارتباط برقرار کنند.
 1. افزایش صمیمیت: با پرداختن به مسائل جنسی، زوج‌ها می‌توانند صمیمیت فیزیکی خود را بهبود بخشند و ارتباط عاطفی خود را تقویت کنند.
 2. حل تعارض: زوج‌هایی که در مشاوره شرکت می‌کنند، می‌توانند راهبردهای حل تعارض موثری را بیاموزند که به آنها کمک می‌کند تا اختلافات را به روشی سالم حل کنند.
 3. حل مشکلات زمینه‌ای: درمان به زوج‌ها کمک می‌کند تا مسائل عاطفی زیربنایی را که ممکن است مشکلات جنسی و زناشویی آنها را تشدید کند، شناسایی کرده و آن را برطرف کنند. تا زمانی که مشکلات زمینه‌ای عاطفی و روانی هر کدام از زوجین مشخص و حل نشود، بهبود روابط شبیه ساخت بنا بر روی یک زمین ناصاف خواهد بود. درمانگر مشکلات دوطرف را شناسایی کرده و بر روی حل آنها تمرکز می‌کند.
 4. کاهش اضطراب: زوج‌هایی که مشکلات جنسی را تجربه می‌کنند اغلب احساس اضطراب یا استرس دارند. مشاور سکس می‌تواند به کاهش این احساسات کمک کند و به زن و شوهر اجازه دهد تا آرامش داشته باشند و از رابطه خود لذت ببرند.
 5. بهبود عزت نفس: مشکلات جنسی می‌تواند بر عزت نفس فرد تأثیر بگذارد. با پرداختن به این مسائل، زوج‌ها می‌توانند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند.
 6. افزایش رضایت: زوج‌هایی که در مشاوره جنسی و مشاوره زناشویی شرکت می‌کنند، اغلب گزارش می‌دهند که به‌طور کلی، از رابطه خود رضایت بیشتری دارند.
 7. درک بهتر از یکدیگر: از طریق درمان و مشاوره جنسی، زوج‌ها می‌توانند درک عمیق‌تری از نیازها، خواسته‌ها و ترس‌های یکدیگر به‌دست آورند.
 8. یک خانواده سالم‌تر: با پرداختن به مشاوره جنسی و زناشویی، زوج‌ها می‌توانند یک رابطه سالم‌تر و رضایت‌بخش‌تر ایجاد کنند. این ارتباط بر روی کل خانواده تاثیر می‌گذارد. اگر به دنبال یک رابطه زناشویی ایمن هستید، مشاوره جنسی اولین قدم برای رسیدن به این هدف است.

فواید دریافت مشاوره جنسی در بهبود رابطه جنسی و زناشویی چیست

روند جلسات مشاوره جنسی و زناشویی

دانستن این‌که چه چیزی در یک جلسه مشاوره جنسی و زناشویی رخ خواهد داد، می‌تواند کمک زیادی به کاهش استرس زوجین کرده و به آنها آمادگی لازم برای شرکت در جلسه را بدهد.

جلسات مشاوره جنسی و زناشویی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که فضای امنی را برای زوج‌ها فراهم می‌کند تا بتوانند مسائل مربوط به روابط شخصی خود را حل کنند.

در طول اولین جلسه، درمانگر معمولاً از زوج می‌خواهد که رابطه خود و مشکلاتی را که در آن دارند، شرح دهند. این فرصت به مشاور سکس تراپیست کمک می‌کند تا زوج را بشناسد و مسائل خاصی را که دارند، درک کند. روانشناس همچنین، ممکن است در مورد سابقه جنسی زوجین و مشکلاتی که در این زمینه دارند نیز سوالاتی بپرسد.

وقتی روانشناس جنسی درک خوبی از وضعیت زوجین پیدا کرد، اهداف درمانی خود را بر اساس وضعیت، مشخص می‌کند. این اهداف ممکن است شامل بهبود ارتباطات یا افزایش صمیمیت باشد. همچنین، در این مرحله درمانگر به زوجین کمک کند تا هرگونه مسائل عاطفی اساسی را که ممکن است مشکلات آنها را تشدید کند، شناسایی کنند.

در طول جلسات بعدی مشاوره جنسی و زناشویی، درمانگر به زوجین کمک می‌کند تا با کمک هم راهبردهایی برای حل مشکل خود پیدا کنند. این کار ممکن است شامل آموزش مهارت‌های ارتباطی به آنها، کمک در توسعه راهبردهای حل تعارض یا ارائه راهنمایی در مورد چگونگی بهبود روابط جنسی باشد.

علاوه بر موارد فوق، ممکن است درمانگر تکالیفی به زوج‌ها محول کند تا برای جلسه بعدی آن را انجام دهند. این تکالیف احتمالا شامل تمرین تکنیک‌های ارتباطی خاص یا شرکت در فعالیت‌هایی است که برای بهبود صمیمیت طراحی شده‌اند.

توجه به این نکته ضروری است که جلسات مشاوره زناشویی و جنسی کاملاً محرمانه هستند. زوج‌ها می‌توانند بدون ترس از قضاوت یا انتقاد، از درمیان‌گذاشتن صمیمی‌ترین افکار و احساسات خود با درمانگر خود، احساس امنیت کنند.

چطور برای اولین مشاوره جنسی و زناشویی آماده شویم؟

آماده‌شدن برای اولین جلسه مشاوره جنسی و زناشویی می‌تواند قدری دشوار و دلهره‌آور باشد، اما با استفاده از مراحل زیر می‌توانید این اقدام را برای خود و همسرتان آسان‌تر کنید.

مرحله 1: یک درمانگر را که هر دو بر آن اتفاق نظر دارید، انتخاب کنید.

انتخاب روانشناس، مهمترین و کلیدی‌ترین مرحله در مشاوره جنسی و زناشویی است. لازم است هر دو زوج، روانشناس را بپذیرند تا بتوانند روند درمانی را به‌خوبی طی کنند. شاید پیداکردن روانشناس متبحری که هر دو نفر بر آن اتفاق نظر داشته باشند کمی دشوار باشد، اما با یک جستجوی درست، یک بار ملاقات با روانشناس و بهره‌گیری از تجربه دوستان و آشنایان، می‌توانید درمانگر خود را انتخاب کنید.

مرحله 2: انتظارات خود را با همسرتان در میان بگذارید.

قبل از اولین مشاوره جنسی و زناشویی، لازم است انتظاراتی که از درمانگر دارید با شریک زندگی خود مطرح کنید. با این حال درمانگر نیز این موضوع را در نظر می‌گیرد و نیاز نیست عجله کنید. در مورد مسائلی که با آن مواجه هستید و چیزهایی که امیدوارید از طریق مشاوره به آن برسید، صریح و صادقانه صحبت کنید. این به شما کمک می‌کند در اولین جلسه احساس آمادگی و راحتی بیشتری داشته باشید و بدانید از مشاور چه می‌خواهید؛ با این حال اگر نمی‌دانید هم مهم نیست! روانشناس جنسی خوب به شما در این امر کمک می‌کند و معمولا جلسه اول به شناخت کلی می‌گذرد. مسائل خود را مکتوب کنید تا چیزی از قلم نیفتد. سعی کنید یک لیست واحد به کمک همسر خود بنویسید که مشکلات هر دو نفر را پوشش دهد.

مرحله 3: جمع‌آوری اطلاعات

درباره علل مشکلات پیش‌آمده فکر کنید. ممکن است دلایلی که به ذهن شما خطور می‌کند، دلیل اصلی مشکلات نباشند. با این حال، برای تراپیست مشخص می‌کنند که شما در کجا قرار دارید و چطور فکر می‌کنید. همچنین، اگر اطلاعات پزشکی یا روانشناسی خاصی دارید، همه آنها را برای جلسه اول حاضر کنید. سابقه فامیلی، داروهایی که مصرف می‌کنید و مواردی از این قبیل، مهم هستند.

مرحله 4: برای جلسه آماده شوید

در روز مشاوره جنسی و زناشویی، کمی زمان بگذارید تا خود را از نظر روحی و روانی آماده کنید. این ممکن است به این معنا باشد که زمانی را برای انعکاس احساسات و افکار خود اختصاص دهید، تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق را تمرین کنید، یا قبل از ورود به جلسه، چند نفس عمیق بکشید.

آیا آمار، سودمندی مشاوره جنسی و زناشویی را تایید می‌کنند؟

اگرچه نتایج مشاوره جنسی و زناشویی تا حد زیادی به درمانگر، وقت‌گذاری زوجین، انگیزه، پایبندی و همراهی آنها وابسته است، اما آمار نشان می‌دهد که این مشاوره‌ها می‌توانند با نتایج خوبی همراه باشند.  در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌درمانی بر ۷۰ درصد افرادی که تحت درمان هستند، تأثیر مثبت دارد و برای بسیاری از زوج‌ها، جستجوی کمک حرفه‌ای می‌تواند کمک زیادی به بهبود شرایط بکند.

مطالعه‌ای که توسط انجمن ازدواج و خانواده‌درمانی آمریکا انجام شد، نشان داد که 98 درصد از زوج‌هایی که مشاوره زناشویی دریافت کرده‌اند، گزارش داده‌اند که این مشاوره به آنها کمک کرده است تا بهتر همسرشان را درک کنند و با او ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، 97 درصد از زوج‌هایی که مشاوره جنسی دریافت کردند، گزارش دادند که این امر باعث بهبود روابط جنسی آنها شده است.

مطالعه دیگری که در مجله تحقیقات جنسی منتشر شد، نشان داد که زوج‌هایی که مشاوره جنسی دریافت می‌کنند، بهبود قابل توجهی در عملکرد جنسی از جمله افزایش تعداد فعالیت جنسی، بهبود ارتباطات جنسی و افزایش رضایت جنسی را گزارش کردند.

به‌طور کلی، مشاوره جنسی و زناشویی یک راه ایمن و حرفه‌ای برای بهبود روابط زناشویی و ارتقای سلامت خانواده است.

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • من ۳ ساله ازدواج کردم اما همسرم سرد هست و ده روز یکبار رابطه جنسی میخواد. اما برای من خیلی بیشتر هست. بهش گفتم بریم پیش مشاور جنسی ولی قبول نمیکنه میگه من طبیعی ام و مشکلی ندارم تو زیاده نیازت. ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • میترای عزیز، پیشنهاد میکنیم از همسرتون بخواین باهم به مشاور جنسی و زناشویی مراجعه کنین و ازشون بخواین همین صحبت هارو پیش مشاور داشته باشین تا بهتر مورد بررسی قرار بگیره. برای دریافت مشاوره هم می‌تونین از طریق کلینیک آگاه فرم درخواست خودتون رو ثبت کنین.

دیدگاهتان را بنویسید