زود انزالی

عده زیادی به اشتباه فکر می‌کنند زود انزالی دارند. عده‌ای هم فکر می‌کنند زود انزالی به سختی قابل حل است.

متاسفانه آموزش‌های غلط و انتظارات غیرواقعی از روابط زناشویی باعث شده تا افراد زیادی فکر کنند که مدت زمان رابطه جنسی آن‌ها کم است. بعضی فکر می‌کنند توان جنسی کمی دارند. عده‌ای هم تمام لذت جنسی را ناشی از طول مدت آن می‌دانند، موضوعی که ناشی از بی‌اطلاعی است.
در این نوشتار سعی داریم شما را ابتدا با زودانزالی به معنای دقیق آن آشنا کنیم و سپس برخی علل و درمان آن را معرفی کنیم.

تعریف زود انزالی مردان

متاسفانه امروزه آموز‌ش‌ ناکافی و اطلاعات نادرستی که عموما فیلم‌های مستهجن ارائه می‌کنند باعث شده‌اند که توقعات جنسی غیرواقعی پدید بیایند. پس اولین قدم آن است که با مدت زمان طبیعی انزال آشنا باشیم:

میانگین مدت زمانی که مردان می‌توانند بصورت دخول رابطه داشته باشند حدود 7 دقیقه است. این مدت زمان غیر از پیش‌نوازش و لمس و تحریک عاشقانه است. همچنین این زمان برای مردان جوان کمی کم‌تر است. مردان مسن‌تر نیز معمولا کمی بیشتر از این زمان نیاز دارند.

اما هنگامی‌ که مرد پیش از انجام دخول و یا با فاصله کمتر از 2 دقیقه پس از دخول انزال داشته باشد و این اتفاق در دفعات مکرر ( هربار رابطه جنسی) تکرار شود، با زود انزالی مواجه هستیم.البته این در حالتی است که رابطه جنسی منظمی داشته باشد. رابطه جنسی منظم را حدود 2 الی 3 بار در هفته می‌دانیم.

از طرف دیگر باید بدانید که انزال دیررس هم وجود دارد. وقتی که با ادامه تحریک و دخول انزال بیشتر از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان می‌برد، باید احتمال انزال دیررس را بررسی نمود.

پس اگر دخول شما حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد مشکلی ندارید. اگر شریک جنسی شما و یا خودتان مدت زمان بیشتری را دوست دارید تکنیک‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند، اما مشکل زود انزالی ندارید.

دلایل زود انزالی مردان

زود انزالی به ندرت دلیل پزشکی دارد. عمده ترین دلایل این مشکل روانی و ارتباطی هستند. پس اول دلایل پزشکی بررسی می‌شوند. اگر شخص مشکل پزشکی نداشته باشد به سراغ علل روانی می‌رویم. برخی از مهمترین دلایل زود انزالی مردان را در ادامه می‌توانید مطالعه کنید:

دلایل پزشکی

دلایل پزشکی مختلفی می‌توانند موجب زودانزالی شوند. از جمله شایع‌ترین این دلایل عبارتند از:

  • عفونت‌های پوستی
  • التهاب یا عفونت در پروستات
  • مشکلات هورمونی (به خصوص مشکل در کارکرد تیروئید)
  • عوارض جانبی داروها
  • و …

اضطراب

اضطراب اعلام خطری است از سمت دل ما انسان‌ها. متاسفانه ما عادت داریم از این علامت خطر فرار کنیم. بهتر است اگر در طول رابطه جنسی مضطرب می‌شوید با کمک متخصص، دلایل اضطراب خود را پیدا کنید. نترسید، دل شما قصد دارد زندگی بهتری برایتان بسازد.

این علامت خطر موجب تغییر در حالات بدنی ما می‌شود. اگر متوجه این تغییرات نباشیم، آنها پیشرفت می‌کنند. از جاهایی سردرمی‌آورند که انتظارش را نداریم. مثل اختلال در عملکرد جنسی‌مان.
یک متخصص روانشناس یا روانپزشک می‌تواند به شما کمک کند تا اضطراب خود را بشناسید. پیام نهفته در آن را دریابید و بر مشکل زود انزالی هم غلبه کنید.

افسردگی

یکی از پیامد‌های افسردگی تاثیر بر کارکرد جنسی است. همچنین تغییرات هورمونی همراه با افسردگی نیز بر زمان انزال تاثیر دارند. افسردگی همچنین بر میزان تحریک‌پذیری و لذت افراد اثر می‌گذارد. در خصوص افسردگی می‌توانید اطلاعات بیشتری را در اینجا (کلیک کنید) بخوانید.

مشکل در رابطه زوجین

ما ممکن است سعی کنیم مشکلات خود را پنهان کنیم. از آنها حرف نزنیم و در نظر نگیریمشان. اما با این فرار کردن درد ناشی از این مشکلات از بین نمی‌رود. این درد ممکن است خود را به صورت‌های غیرمستقیم نشان دهد. مثلا به صورت زود انزالی.

مشکلات زناشویی

یکی از علل قابل توجه در زود انزالی مردان مشکلات زناشویی است

یکی از علل قابل توجه در زود انزالی مردان مشکلات زناشویی است. خشم‌های حل نشده و مشکلاتی که به آن‌ها بی‌توجهی کرده‌ایم راهی برای نشان دادن خودشان پیدا می‌کنند. زوجین می‌توانند با کمک متخصص ناراحتی‌های میان خودشان را حل کنند. از این طریق محبت بیشتری تجربه کنند و از برخی عوارض بدنی خلاص شوند.

روش‌های غلط آمیزش

آمیزش جنسی مراحل مختلفی دارد. اگر این مراحل را طی نکنیم زنان نمی‌توانند به ارگاسم و اوج لذت جنسی برسند. در نتیجه ممکن است از رابطه خود احساس لذت نکنند. آن وقت به اشتباه در پی این باشند که با طولانی کردن زمان دخول این لذت را کسب کنند.

یک آمیزش خوب با معاشقه و نوازش زنان شروع می‌شود. این عمل حدود 15 الی 20 دقیقه زمان می‌برد. پس از آماده شدن بدن زن، مرد می‌تواند دخول را شروع کند. در این حالت کیفیت آمیزش بالا می‌رود که بسیار مهم‌تر از مدت زمان آن است. در چنین شرایطی با افزایش لذت زن، مرد نیز می‌تواند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. درنتیجه طرفین حس بهتری تجربه می‌کنند و ترس‌هایی که ممکن است باعث زود انزالی شوند بیدار نمی‌شوند.

احساس گناه

احساس گناه در خصوص رابطه می‌تواند به شدت تاثیرگذار باشد. اگر در خصوص برقراری روابط جنسی خود شک دارید و احساسات تلخی را تجربه می‌کنید حتما با درمانگر متخصص صحبت نمایید.

احساسات شما قطب‌نمای زندگیتان هستند. با کمک متخصص این قطب‌نما تنظیم می‌شود تا علامت اشتباهی ندهد. رابطه جنسی عاشقانه قاعدتا نباید منجر به احساس گناه شود. پس اگر چنین احساسی دارید حتما به سراغ متخصص بروید. متخصص به شما کمک می‌کند دریابید چه شده است که احساس گناه در جای اشتباهی فعال شده است؟ اصلا آیا اشتباه فعال شده یا واقعا یک جای رابطه می‌لنگد؟

فاصله زیاد بین هر رابطه

فاصله بین دفعات برقراری رابطه بر زمان انزال تاثیر دارد. در یک رابطه زناشویی فعال حدود هفته‌ای 2 الی 3 بار رابطه جنسی وجود دارد. در صورتی که فاصله میان برقراری رابطه زیاد باشد، احتمال زودانزالی افزایش می‌یابد.

درمان زودانزالی

در صورتی که زودانزالی دلایل پزشکی و فیزیولوژیک داشته باشد درمان آن بسته به مشکل مبتنی بر مصرف قرص و دارو و یا انواع دیگر درمان‌های پزشکی خواهد بود.

اما در خصوص دلایل روانشناختی وضعیت متفاوت است. روانشناس به شما کمک می‌کند با حل مشکل اساسی‌تر زیرین، زود انزالی که به عنوان نشانه‌ای از آن مشکل مهمتر هست را نیز حل کنید. البته تکنیک‌های معروفی مانند کیگل، فشار مسترز و جانسون و استفاده از ژل تاخیری و کاندوم نیز می‌توانند به شما کمک کنند. اما آیا بهتر نیست مشکل را از ریشه حل کنیم؟ برای مثال اگر این اختلال ناشی از اضطراب فراگیر باشد ( در مورد اضطراب فراگیر می‌توانید اینجا را مطالعه کنید) ممکن است موقتا زود انزالی را درمان کنیم، اما علایم و نشانه‌های دیگر بازهم آزارمان خواهند داد. پس چه بهتر که مشکل را از بنیان حل کنیم.

۰
Avatar
درباره ی حسین رنجبر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.