مشاوره ترک اعتیاد

اعتیاد در واقع، از اختلالات درونی و روانی نشأت می­‌گیرد که فرد به دلیل عدم توانایی مقابله با آن­ها به مواد مخدر روی آورده و در ادامه دچار اعتیاد شده است. برای همین هم مشاوره اعتیاد یا مشاوره روانشناسی ترک اعتیاد به عنوان یک نیاز برای درمان و ترک اعتیاد به شمار می‌­آید. چرا که اگر اعتیاد و مشکلاتی که منجر به آن شدند، به صورت ریشه‌­ای حل نشوند، احتمال بازگشت فرد به سمت مواد مخدر بسیار زیاد خواهد بود.

مشاوره ترک اعتیاد برای کمک گرفتن از روانشناس ترک اعتیاد برای ترک سیگار و مواد مخدر

فرم درخواست نوبت مشاوره ترک اعتیاد

برای دریافت نوبت مشاوره آنلاین و حضوری ترک اعتیاد در کلینیک روانشناسی آگاه، فرم زیر را پر کنید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

مشاوره برای ترک اعتیاد

در وهله اول، نیاز است به این مسئله پی ببرید که یک فرد معتاد، گناهکار نیست و تنها بیماری است که باید درمان شود؛ متاسفانه دید جامعه به این افراد، آن­قدر روحیه و شخصیت آن­ها را دچار ضعف و چالش می­کند که دیگر امیدی برای درمان باقی نمی­ماند. با این اوصاف، روحیه و انگیزه، بیشترین چیزی است که یک فرد معتاد برای درمان به آن­ها نیاز دارد که به منظور تقویت این دو مؤلفه به فرد معتاد، روانشناس ترک اعتیاد، بهترین گزینه ممکن محسوب می­شود. لذا در صورتی که قصد ترک اعتیاد دارید و یا می­خواهید یکی از اطرافیانتان را ترک دهید، باید به دکتر مشاوره ترک اعتیاد رجوع کنید. جلسات مشاوره درمان اعتیاد، می­توانند به صورت حضوری و آنلاین انجام شوند؛ در حقیقت تمام تلاش مرکز مشاوره ترک اعتیاد در این راستا است که بهترین و مطلوب­ترین شرایط را برای آماده­سازی ذهنی فرد نسبت به درمان، مهیا کند. از این رو در ادامه می­توانید با شناخت روانشناسان و مشاوران ترک اعتیاد، به نحوه برگزاری جلسات مشاوره و اهمیت آن در ترک اعتیاد، پی ببرید.

کلینیک روانشناسی آگاه دارای روانشناسان مخصوص برای ترک اعتیاد می‌باشد. اگر ساکن شیراز هستید؛ از مشاوره ترک اعتیاد شیراز کمک بگیرید. و اگر ساکن پایتخت می‌باشید؛ از مشاوره اعتیاد تهران برای ترک اعتیاد خود یا نزدیکان راهنمایی بگیرید. همچنین امکان دریافت مشاوره ترک اعتیاد آنلاین نیز در کلینیک آگاه فراهم شده است.

مشاوره برای اعتیاد و ترک آن، برخلاف اصول روانشناسی زرد

روانشناسی زرد، به مجموعه­ای از تحلیل­‌ها و نظرات شخصی افراد گفته می­شود که عموما از سمت علم قابل اثبات یا رد نیستند و تنها بر اساس منطق بعضی افراد، می­توانند درست باشند. در جامعه کنونی بسیاری از مطالب و محتواهایی که دیده می­‌شوند همان روانشناسی زرد هستند؛ همچنین اکثر جملات زرد، توسط افراد غیر روانشناس بیان می­شوند که به دید و نظر شخصی خود فرد وابسته هستند. شاید در ابتدا، هر جمله زردی از نظر انسان­ها منطقی و واقع گرایانه به نظر برسد، اما در واقعیت، ممکن است حتی منجر به بدتر شدن اوضاع شود. چرا که هر حرف بی اساسی در دوران ترک، می‌­تواند همه چیز را در روحیه و دید فرد معتاد نسبت به این دوران تغییر دهد. برای همین هم مراجعه به روانشناس متخصص ترک اعتیاد، در دوران ترک، مهم­ترین کاری است که باید انجام دهید. به هیچ وجه از افراد غیرمتخصص راهنمایی نگیرید؛ توصیه افراد غیرمتخصص شاید مفید باشد، اما مطمئنا کارساز نیست و می­تواند شما را از هدف ترک دور کند.

مشاوره اعتیاد و اهمیت آن در ترک

طبق تمام مطالبی که عنوان شدند، مراجعه به روانشناس ترک اعتیاد، بهترین راه حلی است که می­‌توان از اعتیاد و مضراتی که برای یک زندگی مطلوب دارد، خلاص شد. اما باز هم خیلی از افراد در مورد این شیوه درمانی مطمئن نیستند و از روند آن اطلاعی ندارند. یکی از سوالات رایجی که در این باره پرسیده می­شود، این است که چه نوع درمانی برای اعتیاد بهتر است؟.. به عنوان جواب می­توان گفت رفتار درمانی، رایج‌­ترین و اصولی­ترین درمانی است که به منظور رهایی فرد معتاد از بند مواد مخدر، معرفی می­‌شود. در واقع این رفتار و شخصیت فرد است که او را به سمت مواد هُل داده و از یک زندگی سالم محروم می‌­کند.

سوال بعدی که ذهن افراد را به خود درگیر می­کند، این است که مشاوران ترک اعتیاد دقیقا چه کار می­کنند و هدفشان چیست؟ با اینکه به این سوال پاسخ دادیم، اما اگر بخواهیم باز هم به طور کلی فعالیت مرکز مشاوره ترک اعتیاد را به صورت مختصر توضیح دهیم؛ روانشناسان و مشاوران ترک اعتیاد، بیمار یا فرد معتاد را به لحاظ ذهنی و فکری برای ترک کردن آماده می­‌کنند؛ به گونه­ای که بیمار در حین درمان و دوران ترک، مطمئن می­شود که می­تواند این کار را انجام دهد و به سبب برطرف شدن مشکلات زمینه‌­ای که داشته است، موفق شود و تحت این شرایط از نتیجه نمی­ترسد و تمام تلاش خود را برای داشتن و ساختن زندگی بهتر، به کار می­‌گیرد.

اعتقاد روانشناس ترک اعتیاد در این جهت است که یک بیمار جسمی، زمانی می­تواند درمان شود، که روان خود را درمان کند. در این صورت، هنگامی که فرد معتاد توانست اعتیاد را ترک کند، به زندگی واقعی خود بازخواهد گشت و می‌­تواند به عنوان یک انسان عادی و سالم در جامعه فعالیت داشته باشد.

ویژگی­‌های مراجعه به روانشناس ترک اعتیاد

زمانی که فرد معتاد تصمیم می­گیرد به یک روانشناس مراجعه کند، یا از طریق اطرافیان در جلسات مشاوره حاضر می­‌شود، در واقع یک سری مزایای فردی را برای خود و روان خود به ارمغان می‌­آورد. در حالت کلی مشاوره اعتیاد کمک می­‌کند تا فرد معتاد، به ویژگی‌­ها و مزیت­‌های زیر دست پیدا کند:

  • تقویت عزت نفس و بهبود اعتماد به نفس در فرد
  • یادگیری نحوه واکنش در برابر مشترک و محرک­‌های رفتاری در زندگی
  • پیدا کردن راه­‌های مثبت به منظور مدیریت حوادث و احساسات استرس زا
  • توسعه فردی به لحاظ روحی و جسمی
  • توسعه و بهبود مهارت­‌های عملی برای مقابله با اشتیاق و ولع به مصرف مواد مخدر
  • امکان بازسازی روابط فرد با دیگران
  • بهبود حس مسئولیت­‌ پذیری و انطباق با سایر برنامه‌­های درمانی
  • رسیدن به آرمان‌­های یک زندگی مطلوب و با آرامش

در نتیجه تمام موارد ذکر شده، می­توان دریافت که مشاوره اعتیاد برای درمان یک الزام است که بهترین و موثرترین راه برای درمان ریشه­‌ای اعتیاد به شمار می‌­آید. البته مراجعه به کلینیک روانشناسی متخصص در این زمینه نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است؛کلینیک روانشناسی آگاه و تیم روانشناسان متخصص و فعال در حیطه مشاوره اعتیاد، می­‌توانند در این راه کنار افراد معتاد باشند و این همراهی را تا زمانی ادامه خواهند که آن فرد دیگر با لقب معتاد، معرفی نشود.