شباهت افراد سلطه گر و سلطه پذیر

شاید با کسی مواجه شده باشید که نتوانید تشخیص دهید خواسته اش در آن لحظه چیست. به منزل دوستی رفته اید،  اما نمی توانید از رفتارش تشخیص دهید آیا واقعاً در آن لحظه، حوصله شما را دارد یا نه. یا پیشنهاد شخصی را رد می کنید، اما نمی توانید تشخیص دهید از کارتان دلگیر شده است یا نه. وقتی از او مستقیماً سوال می کنید نظر شما را تکذیب می کند، اما عملش طوری است که احساس می کنید ناراحت شده است. به نحوی که انگار مجبورش کرده‌اید و زیر سلطه رفتار شما رفته است.

معمولاً، در برابر چنین افراد سلطه پذیری احساس راحتی نمی کنید زیرا تکلیفتان با آنها روشن نیست. در واقع  این گروه از افراد، پیامهایی که در رابطه خود با دیگران ارسال می کنند، البته اگر پیامی  ارسال شود، واضح نیست. و اتفاقی که می افتد این است که نمی دانید چطور رابطه را تنظیم کنید تا موجب رنجش آنها نشود.

همچنین، اشخاص سلطه گری نیز هستند که به قدری پیچیده رفتار می کنند که امکان درک معنای اصلی رفتار آنها برای ما وجود ندارد. افراد هفت خطی که نمی دانیم کدام خط  آنها را باید بخوانیم. افرادی که  به دنبال کنترل و زورگویی هستند ، منتها این کنترل نه به نحو آشکار، بلکه به صورت پنهان و با فریب اعمال می شود. و در روابطشان  نسبت به خود و دیگران نگاهی ابزارگرایانه دارند، گویی که با شی‌ء سروکار دارند نه انسان.

و ما در کنار این افراد نیز احساس راحتی نمی کنیم چون تکلیفمان با آنها روشن نیست. ضمن اینکه به سبب پیچیدگی رفتار ممکن است کمی، یا شاید هم خیلی، از آنها بترسیم.

وجه مشترک رفتار افراد سلطه گر و سلطه پذیر

وجه مشترک هر دو نوع رفتار سلطه پذیرانه و سلطه گرانه، پیش بینی ناپذیری رفتار، برخوردهای غیرصادقانه و غیر مستقیم همراه با احترام ظاهری است. و همین عوامل باعث می شود نمی توانیم بفهمیم فرد مقابل واقعاً چه منظور و احساسی دارد و نمی توانیم حرکت یا رفتار بعدی وی را پیش بینی کنیم.

توصیف رفتار قاطعانه

اما در مقابل، گروهی نیز وجود دارند که رفتارشان ساده و پیش بینی پذیر است. معمولاً، ارتباط با چنین افرادی ساده است، زیرا تکلیف فرد را در رابطه مشخص می سازند.

پیام و گفتار این افراد مستقیم، روشن و محترمانه است و بر همین اساس به سهولت می توان  مقصود آنها را در رابطه، مشخص و رفتارشان را پیش بینی کرد. اینکه من کی هستم، در چه موقعیتی قرار دارم، و دوست دارم چطور با من رفتار شود.

در واقع افراد قاطع افکار، دیدگاه ها، علایق و ویژگی های مثبت و منفی خود را به روشنی  و در موقع مناسب بیان می کنند. و به فرد مقابل نشان می دهند که دوست دارند چطور با آنها رفتار شود. به عبارتی دیگر، افراد قاطع خود را به روشنی به دیگران نشان می دهند.

اگر شما بدانید دوستتان معمولاً مایل به قرض دادن ماشین اش به کسی نیست، در این صورت اگر روزی به ماشین نیاز پیدا کردید سراغ او نمی روید . در واقع رفتار وی را در موقعیت های مختلف پیش بینی می کنید و در نتیجه از بروز سو‌ء تفاهم جلوگیری می کنید.

اما باید توجه کنیم که توانایی روشن اینکه  من کی ام، در چه موقعیتی قرار دارم و دوست دارم چطور با من رفتار شود پیش شرطی دارد، و آن این است که شما خود را بشناسید، بدانید در چه موقعیتی قرار دارید، و دوست دارید چطور با شما رفتار شود.

تا هنگامی که تصویر روشنی از افکار، احساسات، علایق و اعمال خود نداشته باشید بدیهی است که انتقال روشن آن به دیگران نیز مشکل است.

برای مطالعه در مورد شخصیت ضداجتماعی، اینجا را کلیک کنید.

منبع:

سبک ها و مهارتهای ارتباطی، نیما قربانی.

۵+
Avatar
درباره ی نرجس برزگر

یک نظر برای شباهت افراد سلطه گر و سلطه پذیر
  1. Avatar

    خیلی جالب بود. ممنون🌹

    ۱+

[بالا]

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.