ویژگی های من با اوتیسم

من يك فرد با اوتيسم هستم! اوتيسم را در خودمانده تعريف مي كنند! يعني من يك در خودمانده ام و در دنياي تنهايي خودم گير كردم. همچنین درك دنياي اطرافم برايم سخت است و درخودماندگي ام مغزم و سير تكاملم را درگير كرده است. در نتیجه، اوتیسم حيطه ي تعاملات اجتماعي و مهارتهاي ارتباطي مرا تحت تاثير قرار داده است!

اين اختلال رشدي، با رفتارهاي ارتباطي و كلامي غير طبيعي همراه است! برايم مشكل است با كسي شروع كننده گفتگو و كلام باشم! به نوازش حساسم و دوست ندارم كسي مرا لمس كند! تغييري در مكان وسايل خانه رخ دهد ممكن است پرخاشگري شديدي از خود نشان دهم. يا دچار اضطراب فراگير و شديدي شوم! برقراري تماس چشمي را دوست ندارم و در دنياي ذهني خودم زندگي مي كنم!

من به خرس قهوه اي ام خيلي وابسته ام و دوست اوتيسم ديگرم به پتوي مخملي اش با طرح تام و جري علاقمند است. اگر نباشد جيغ خواهد كشيد و ممکن است بسیار وحشت زده شود!

دیگر ویژگی های من با مشکل اوتیسم

من ممكن است صداي مادرم را كه تقريبا با فرياد مرا صدا مي زند نشنوم. اما صداي تيك تاك ساعت عجيب مرا ميخكوب و مجذوب مي كند! با اسباب بازيهايم غير معمول بازي مي كنم و ماشينم را جاي هل دادن، سر و ته مي كنم! نسبت به خطر آگاهي چنداني ندارم و ميزان خطر آمدن يك ماشين با سرعت به سمتم را درك نمي كنم!

ممكن است از خودم بيش فعالي نشان دهم و مدام جنب و جوش كنم يا برعكس يه گوشه كز كنم و اصلا حركتي از خودم نشان ندهم گویی که افسرده شده ام! من ممكن است ساعتها دستانم را به شكل قالبي در هم تاب دهم و يا بدنم را ساعتها به جلو وعقب حركت دهم و خسته نشوم!
من را دانشمند احمق هم صدا مي زنند مثلا مي توانم اعداد چند رقمي در چند رقمي را خيلي راحت ضرب كنم و سريع جوابش را بگويم. دوست اوتيسم ديگرم در عوض تابلوهاي نقاشي زيبايي خلق مي كند اما با توجه به رفتارهاي عجيب و غريبي كه در كنار اين مهارت خارق العاده ام گفتم، اسم دانشمند احمق خيلي دور از ذهن نيست!


كودك من چرا اوتيسم دارد؟ 

اوتيسم دليل مشخصي ندارد! برخي والدين درگير احساس گناه مي شوند كه شايد اگر زودتر فهميده بودم كودكم درگير اين ظلم نمي شد و در دنياي تنهايي خودش گير نمي كرد!

برخي والدين درگير خشم نسبت به كودك اوتيسمشان مي شوند كه چرا من؟ چرا من بايد تو را داشته باشم و يا برخي والدين درگير خشم و حمله به خود مي شوند و با خود مي گويند من بايد فرزندم را در آغوش بكشم با هر مشكلي كه دارد و مشكل او را من نيز لمس كنم.

اگر يكي از والدين شيوه ي بي مهري نسبت به كودك با اوتيسم  را در پيش بگيرد و ديگري شيوه ي وقف خود را، اينگونه تعارضات آغاز مي شود. در برخي خانواده ها پدر و مادر يكديگر را در دنياي تنهايي كودكشان، تنها مي گذارند و يك والد به تنهايي بار اين مسئوليت را به دوش مي كشد! اما كودكان اوتيسم فرشته هاي تنها هستند آنها غول نيستند، ترسناك هم نيستند فقط درگير يك تفاوت نورولوژيك هستند كه آنها را با اطرافيان بيگانه كرده است و مدام آنها را به سمت تنهايي دروني هل مي دهد!


با كودك اوتيسمم چه كنم؟


بعد از ارزيابي جامع و تشخيص اوتيسم، كودكتان نياز به برنامه هاي رفتاري و آموزشي ويژه ي ارتقاي توانمندي دارد! اوتيسم درمان قطعي ندارد اما برنامه هاي ارتقاي توانمندي مي تواند به رفتارهاي مناسبتري در اين كودكان ختم شود. 
مسير سختي در برابر شما به عنوان يك والد وجود دارد اما فرشته هاي تنها محبت را مي فهمند! بي محبتي را هم مي فهمند! اگر نسبت به علايم كودكتان آگاه شويد شايد دست مهربانيتان را به سمتشان دراز كنيد! اگرچه تماس چشمي ندارند اما دست پر احساس شما را درك مي كنند! و درك آنها كمك مي كند دستانتان شكوفه دهند! پس مهربانیتان را به آنها هدیه کنید.

در روز جهانی آگاهی از اوتیسم شروع کنیم، دوست اوتیسم باشیم.

بیشتر بخوانید:

۱+
Avatar
درباره ی فخری تاجیک زاده

2 نظر برای اوتیسم؛ فرشته ای تنها
  1. Avatar

    سلام ممنون بابت متن قشنگتون من کودکی با اوتیسم دارم و خیلی خوب با متن شما ارتباط برقرار کردم. خصوصا قسمت اول متن انگار پسرم داشت با من حرف می زد. و حس خوبی داشت ممنون

    ۰

[بالا]

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.